Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: prezydent.pl
źródło: prezydent.pl
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała kandydaturę prezydenta Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich.
To szósty kandydat, który oficjalnie uzyskał prawo startu w wyborach. Wcześniej PKW zarejestrowała: Małgorzatę Kidawę-Błońską (KO), Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), Roberta Biedronia (Lewica) i Szymona Hołownię.

Jednocześnie PKW podjęła odmowną uchwałę w sprawie rejestracji kandydatury Romualda Starosielca. Rzecznik prasowy PKW Tomasz Grzelewski powiedział, że jest to ósmy kandydat, który nie dopełnił wymogów formalnych.

Komitet wyborczy Romualda Starosielca dostarczył ponad 8 tysięcy podpisów z wymaganych stu tysięcy. W przypadku czterech kandydatów, spośród ośmiu niezarejestrowanych, nie dostarczono do PKW żadnych podpisów poparcia

W tegorocznych wyborach prezydenckich PKW zarejestrowała 35 komitetów wyborczych. Spośród nich, 19 zgłosiło kandydata. W przypadku pięciu kandydatów, PKW wciąż liczy dostarczone podpisy.

Aby móc zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, należy przedstawić w PKW co najmniej 100 tysięcy podpisów poparcia osób posiadających prawo wybierania do Sejmu. Najwięcej podpisów dostarczył do PKW komitet wyborczy Andrzeja Dudy - ponad 2 miliony.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, to konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury, którą zaplanowano na 24 maja.
Rzecznik prasowy PKW Tomasz Grzelewski powiedział, że jest to ósmy kandydat, który nie dopełnił wymogów formalnych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty