Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Dinkum
Fot. www.wikipedia.org / Dinkum
Wyjątkowy charakter będą miały w tym roku we Francji obchody zakończenia II Wojny Światowej. Spowodowane to jest kwarantanną związaną z epidemią koronawirusa.
Tegoroczne uroczystości będą miały niezwykle skromną oprawę. Odbędą się bowiem bez publiczności. Wciąż obowiązuje zakaz gromadzenia się.

Prezydent V Republiki Emmanuel Macron zgodnie z tradycją złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym na Placu Etoile. Szefowi państwa towarzyszyć będzie niewielka grupa osób - premier Edouard Philippe, przedstawiciele Ministerstwa Armii i władz wojskowych, a także mer Paryża Anne Hidalgo.

W uroczystości będzie można wziąć udział, podobnie jak od dwóch miesięcy w takich sytuacjach, za pośrednictwem transmisji telewizyjnej i przekazów internetowych. Emmanuel Macron zwracając się do społeczeństwa zachęcił Francuzki i Francuzów do uczczenia tego dnia wywieszeniem na balkonach czy w oknach trójkolorowej flagi francuskiej.

8 maja obchodzona jest przez świat zachodniej demokracji rocznica zakończenia II Wojny Światowej. 7 maja 1945 roku, w Reims, o godzinie 2.41 hitlerowskie Niemcy podpisały akt kapitulacji.
Relacja Marka Brzezińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty