Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

źródło: facebook.com/prezydentpl.
źródło: facebook.com/prezydentpl.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Głównym tematem spotkania w Pałacu Prezydenckim było nowe prawo wyborcze.
W Sejmie zakończyło się drugie czytanie projektu ustawy o formie głosowania w wyborach prezydenckich. Posłowie debatują nad przepisami, które przewidują głosowanie hybrydowe - wyborca będzie mógł iść do lokalu wyborczego, ale będzie też mógł wybrać głosowanie korespondencyjne. Posłowie do trzeciego czytania, a potem do głosowania nad całością projektu przystąpią jeszcze we wtorek.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że prezydentowi zależy na konsensusie dotyczącym ustawy. "Prezydentowi bardzo na tym zależy i ogromnie o to prosił panią marszałek, żeby prace nad tą ustawą, żeby to wszystko co się wokół tej ustawy odbywa, odbywało się w maksymalnie szerokim konsensusie, maksymalnie oczywiście dużej ilości sił politycznych, które zasiadają w polskim parlamencie" - powiedział rzecznik prezydenta. Jak dodał, "to bardzo ważne dla pana prezydenta, to bardzo ważne także dla naszej demokracji".

Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego na środę marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Spotkanie będzie dotyczyło tej samej sprawy - nowego prawa wyborczego.

Projekt Prawa i Sprawiedliwości wprowadza głosowanie mieszane w wyborach prezydenckich ogłoszonych w 2020 roku. Organizacją i przeprowadzeniem wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza. Kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu, zostaną uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie. Projekt zakłada również, że rozporządzenie ministra zdrowia określi wykaz środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych. Zaproponowane przepisy dają też możliwość marszałkowi Sejmu zmiany terminów wynikających z kalendarza wyborczego, określonego w postanowieniu o zarządzeniu wyborów. Z takim wnioskiem może wystąpić minister zdrowia, mając na względzie sytuację epidemiczną. Przed podjęciem decyzji, marszałek Sejmu zasięga opinii Państwowej Komisji Wyborczej.
- Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy, aby prace w parlamencie przebiegały w jak najszerszym konsensusie - tłumaczył Błażej Spychalski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty