Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Anrita1705 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Anrita1705 (CC0 domena publiczna)
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że ryzyko zarażenia się koronawirusem zależy tylko od tego, czy będziemy przestrzegać obostrzeń sanitarnych.
Minister zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ruszą kontrole w sklepach. "Kontrole wykonywaną zarówno przez policję, jak i przez służby sanitarne czy klienci noszą maseczki, czy personel nosi maseczki. Tutaj niestety trzeba przypomnieć ludziom, że to jest prawo obowiązujące i trzeba ten nos i usta zasłaniać" - wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia dodał, że od mandatów nie będzie odstępstw. "Nie ma wymówek medycznych, nie ma wymówek "bo zapomniałam", bo "u nas nie ma wirusa". To jest profilaktyka. To nie jest niszczenie wirusa, tylko to jest zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się" - powiedział Łukasz Szumowski.

Minister podkreślił, że wzrost zachorowań jest związany z "pewnym rozluźnieniem" m.in. na weselach i innych imprezach rodzinnych oraz ogniskami w zakładach pracy. Jak dodał, teraz o koronawirusie wiemy już znacznie więcej.

"Po pierwsze okazał się bardziej zaraźliwy, niż przypuszczano. Po drugie, że większość chorych przechodzi COVID-19 bez objawów" - wyjaśnił. Łukasz Szumowski powiedział, że nie oznacza to, że wirus nie jest groźny, ponieważ przenosi się na najbardziej narażone osoby jak starsi i chorzy, dla których choroba często kończy się tragicznie.
- "Tutaj niestety trzeba przypomnieć ludziom, że to jest prawo obowiązujące i trzeba ten nos i usta zasłaniać" - wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty