Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / neelam279 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / neelam279 (CC0 domena publiczna)
Potwierdzenie dawno obowiązującej w Unii Europejskiej zasady o "równych i równiejszych" - tak europoseł PiS Ryszard Legutko komentował złamanie przez Niemców i Francję zasady solidarności we Wspólnocie.
Oba kraje zapewniły sobie własne dostawy szczepionek na koronawirusa, wbrew temu, co deklarowała szefowa Komisji Europejskiej. I nikt im nic w Unii nie zrobi - mówił Legutko.

Polityk zwracał uwagę, że zasada "równych i równiejszych" obowiązuje także w krytykowaniu Polski, na przykład za reformę sądownictwa.

- Komisja Europejska ma tyle władzy realnej, ile dostanie od Niemiec, Francji i powiedzmy jeszcze dwóch czy trzech innych krajów, więc nie pójdzie na żadną wojnę, podobnie jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie pójdzie na wojnę z Trybunałem Konstytucyjnym - zapewniał Legutko.

- Chociaż, jak wiemy sposób mianowania sędziów w Niemczech jest najbardziej upolityczniony ze wszystkich. Mało tego, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mają nawet w kieszeniach legitymacje partyjne - dodał redaktor Piotr Cywiński.

- Tak, jest najbardziej upolityczniony najprawdopodobniej w całej Europie. Jednak co z tego? Są przecież równi i równiejsi - przekonywał Legutko.

Według Legutki "kartel" sił politycznych rządzących obecnie Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim będzie dążył do jeszcze większej federalizacji Wspólnoty i ograniczania roli państw narodowych, kosztem zwiększonych wpływów największych graczy w Unii.
- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie pójdzie na wojnę z Trybunałem Konstytucyjnym - zapewniał Legutko.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty