Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kapitol Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Pełni funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych - amerykańskiego parlamentu. Fot. wikipedia.org
Kapitol Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Pełni funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych - amerykańskiego parlamentu. Fot. wikipedia.org
Ponad 100 osób zostało aresztowanych w związku z ubiegłotygodniowym szturmem na amerykański Kongres. Trwa poszukiwanie kolejnych uczestników ataku na Kapitol.
Wśród osób dotychczas zidentyfikowanych jest co najmniej dwudziestu byłych żołnierzy i policjantów.

Wielu spośród aresztowanych uczestników szturmu na Kapitol to ekstremiści i wyznawcy spiskowej teorii Quanona. W tłumie, który toczył walki z policją były również osoby w strojach bojowych, hełmach i kamizelkach kuloodpornych. Niektórzy posługiwali się krótkofalówkami. Agencja AP wskazuje na film, na którym widać jak grupa mężczyzn przedziera się przez tłum w kierunku budynku Kongresu. Każdy trzyma za kołnierz idącego przed nim co jest standardową procedurą zespołów bojowych zwaną "ranger file”.

Świadkowie relacjonują, że niektórzy uczestnicy szturmu poszukiwali przywódców parlamentu oraz wiceprezydenta Mike’a Pence’a, który wcześniej odmówił nieuznania wyników wyborów prezydenckich argumentując, że byłoby to niezgodne z konstytucją. Jak informuje dziennik Washington Post, wiceprezydenta i jego rodzinę udało się ewakuować na minutę przed tym, jak rozgniewany tłum wdarł się na schody prowadzące do Senatu. Departament Sprawiedliwości poinformował, że wobec niektórych uczestników zamieszek przygotowywane są zarzuty udziału w próbie obalenia rządu, które niosą karę do 20 lat więzienia. Przed inauguracją Joe Bidena w Waszyngtonie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty