Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. The White House, pl.wikipedia.org
Fot. The White House, pl.wikipedia.org
Joe Biden zostanie w środę oficjalnie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Ceremonia zaprzysiężenia 46. przywódcy USA odbędzie się w południe czasu lokalnego na stopniach Kapitolu. Stanowisko wiceprezydenta obejmie pierwsza w historii kobieta - Kamala Harris.
O 8:00 rano czasu lokalnego prezydent Donald Trump wraz z żoną Melanią opuszczą Biały Dom i udadzą się do bazy sił powietrznych Andrews, skąd odlecą na Florydę. W ceremonii pożegnania nie wezmą udziału republikańscy przywódcy Kongresu Mitch McConnell i Kevin McCarthy. Obaj politycy będą towarzyszyć Joe Bidenowi w porannej mszy świętej, a potem wezmą udział w jego zaprzysiężeniu. W ceremonii będzie też uczestniczyć wiceprezydent Mike Pence, który również nie będzie obecny na pożegnaniu Donalda Trumpa.

Po złożeniu (o 18:00 czasu polskiego) przez Joe Bidena przysięgi na wierność Konstytucji na stopniach Kapitolu nowy prezydent wygłosi przemówienie do Amerykanów. Następnie wraz z wiceprezydent Kamalą Harris weźmie udział w uroczystej odprawie wszystkich rodzajów wojsk, po czym uda się na cmentarz Arlington, aby złożyć wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Następnie pary prezydencka i wiceprezydencka przejadą do Białego Domu. Joe Biden podpisze tam pierwsze rozporządzenia i wręczy nominacje. Po okolicznościowym koncercie pary prezydencka i wiceprezydencka pojawią się na południowym balkonie Białego Domu.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty