Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / jia3ep (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / jia3ep (CC0 domena publiczna)
Departament skarbu USA opublikował listę wysokich rangą urzędników Kremla objętych sankcjami za próbę otrucia i aresztowanie działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego.
Na liście znajdują się między innymi dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa i prokurator generalny Rosji.

Amerykańskie sankcje wizowe i finansowe obejmują 7 wysokich rangą urzędników z otoczenia prezydenta Putina. Poza dyrektorem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandrem Bortnikowem i prokuratorem generalnym Igorem Krasnowem są na niej szef departamentu administracji Kremla do spraw polityki wewnętrznej Andriej Jarin, zastępca szefa kancelarii prezydenta Putina Siergiej Kirjenko, dwóch wiceministrów obrony Paweł Popow i Aleksiej Kroworuczko i szef więziennictwa Aleksandr Kałasznikow.

„Charakter i rodzaj relacji obecnego prezydent USA z prezydentem Putinem będzie zupełnie inny niż za poprzedniej administracji” - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiadając bliższa koordynację działań wobec Moskwy z europejskimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Psaki wezwała Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego.

Wcześniej przedstawiciele administracji Bidena poinformowali, że amerykański wywiad z dużym stopniem pewności ocenił, iż to rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa jest odpowiedzialna za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego. Waszyngton nie wykluczył nałożenia w najbliższym czasie kolejnych sankcji na Rosję za inne działania, na przykład za cyberatak na infrastrukturę informatyczną rządu USA oraz amerykańskich firm.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty