Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Jakub Szymczuk / KPRP
Fot. Jakub Szymczuk / KPRP
Prezydent podpisał ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.
To radosna chwila, że mogłem podpisać ustawę, która służy emerytom i rencistom - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- To było także zobowiązanie o którym śmiało mogę mówić, że było moim zobowiązaniem wyborczym. I dziękuje za to, że już w pierwszym roku drugiej kadencji udaje się tego zobowiązania dotrzymać. To jest wielka sprawa, że dzieje się to w czasie pandemii, kiedy kraj przeżywa trudności. Mimo wszystko z pełną odpowiedzialnością znaleźliśmy te pieniądze, które są potrzebne tak ważnej dla nas grupie społecznej - powiedział prezydent.

Pieniądze emerytom są bardzo potrzebne. Większość z nich wyda dodatkowe świadczenie na jedzenie i lekarstwa.

- Tego nigdy nie ma za dużo. - Na pewno się przyda, głównie na lekarstwa. Do lekarza trzeba czasem prywatnie niestety pójść. Na pewno bardzo się przyda. - Na poprawę mojego bytu. Różne opłaty, lekarstwa, żywność, po prostu. Mam jednoosobowe gospodarstwo, więc brakuje. Sama wszystko muszę opłacić, zadbać, to jest normalne - mówią emeryci.

Ustawa przewiduje, że pełną czternastą emeryturę, w wysokości emerytury minimalnej wynoszącej 1250 złotych, otrzymają seniorzy pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto.

W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę. Czternasta emerytura będzie więc pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 złotych.

Pieniądze otrzymają emeryci i renciści podlegający ZUS, KRUS, zakładom emerytalnym MSWiA i MON. Dostaną je m.in. osoby, które pobierają zasiłki przedemerytalne, rentę socjalną, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rodzicielskie świadczenie uzupełniające oraz rentę inwalidów wojennych i wojskowych.

14. emerytura ma być wypłacana z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie, a w niektórych przypadkach także w grudniu i styczniu.

Na wypłatę "czternastek" rząd przeznaczył około 11 miliardów 400 tysięcy złotych. Świadczenie ma trafić do 9 milionów 100 tysięcy emerytów i rencistów. Zdecydowana większość - około 7 mln 900 tys. świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.
To radosna chwila, że mogłem podpisać ustawę, która służy emerytom i rencistom - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Pieniądze emerytom są bardzo potrzebne. Większość z nich wyda dodatkowe świadczenie na jedzenie i lekarstwa - powiedział prezydent.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty