Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Ursula von der Leyen. Fot. wikipedia.org/wiki/Ursula_von_der_Leyen
Ursula von der Leyen. Fot. wikipedia.org/wiki/Ursula_von_der_Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że do czerwca powinien być gotowy system certyfikatów szczepień, które mają ułatwić podróżowanie bez konieczności poddawania się kwarantannie.
Ursula von der Leyen mówiła o tym po zakończeniu unijnego szczytu w Porto. Ta sprawa była jednym z tematów spotkania przywódców 27 krajów.

Negocjacje w sprawie certyfikatów, które mają zawierać informacje o szczepieniu, negatywnym wyniku testu oraz obecności przeciwciał po przebytej chorobie utknęły w miejscu. Nie mogą się w tej sprawie porozumieć przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów.

Europosłowie domagają się bowiem darmowych testów, skoro darmowe są szczepienia. Mimo to przewodnicząca Komisji jest przekonana, że porozumienie polityczne zostanie osiągnięte do końca miesiąca, by od czerwca system certyfikatów ruszył.

- Chcemy, by Europejczycy cieszyli się bezpiecznym, relaksującym latem. Nie powinno to jednak osłabiać wysiłków jeśli chodzi o szczepienia - powiedziała przewodnicząca Komisji.

Ursula von der Leyen poinformowała, że do unijnych krajów trafiło ponad 200 milionów szczepionek, a 160 milionów osób otrzymało co najmniej jedną dawkę.

To prawie jedna czwarta obywateli Unii. Zdaniem przewodniczącej Komisji realna jest realizacja celu jakim jest zaszczepienie do lata 70 procent populacji we Wspólnocie.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty