Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Związek Samorządów Polskich zaapelował do Senatu, aby jak najszybciej ratyfikował Fundusz Odbudowy.
"Samorządy aktywnie uczestniczyły w konsultacjach Funduszu i liczą, że inicjatywa ta zostanie przyjęta w trybie pilnym, bez nieuzasadnionej zwłoki" - napisano w liście otwartym skierowanym do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

W apelu zwrócono uwagę, że pandemia negatywnie wpłynęła na budżety lokalnych wspólnot. Podkreślono również, że samorządy, jako instytucje, które są najbliżej mieszkańców, będą minimalizowały wpływ pandemii na codziennie życie mieszkańców.

Zaznaczono, że możliwości w tym zakresie są ograniczone dostępnością środków. Dlatego - podkreślają autorzy listu - bardzo ważne jest jak najszybsze uruchomienie Funduszu Odbudowy. "Samorządy czekają na unijne środki, a każdy dzień zwłoki opóźnia przygotowania do ich efektywnego wydatkowania na rzecz ograniczania skutków pandemii i w konsekwencji rozwoju naszych małych ojczyzn" - napisano w liście.

Związek Samorządów Polskich zrzesza 109 lokalnych wspólnot - miast, gmin, powiatów i województw. List do marszałka Tomasza Grodzkiego podpisał prezes Związku, burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski.

4 maja Sejm przyjął ustawę o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, która jest konieczna, aby uruchomić Fundusz Odbudowy. To unijny program odbudowy gospodarki europejskiej po pandemii koronawirusa, na który Wspólnota przeznaczy 750 miliardów euro. Do Polski z tych pieniędzy ma trafić około 58 miliardów euro. Jednak zanim Fundusz zostanie uruchomiony, program muszą zaakceptować parlamenty narodowe wszystkich państw Unii.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że polski Senat zajmie się ustawą 27 maja.
Wiceprezydent Mysłowic Mateusz Targoś mówił w TVP Info, że do jego gminy z Funduszu może trafić około półtora miliarda złotych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty