Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Czeski minister środowiska Richard Brabec uznał poniedziałkową decyzję TSUE w sprawie Turowa za sukces Republiki Czeskiej.
Trybunał zobowiązał Polskę do płacenia kar w wysokości pół miliona euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia w kopalni wbrew wcześniejszemu postanowieniu.

W rozmowie z Czeską Telewizją Richard Brabec powiedział, że TSUE już po raz drugi przyznał Czechom rację w sporze dotyczącym kopalni. Zaznaczył, że mimo to Polska nie zamierza wstrzymać wydobycia. - Dalsze kroki leżą w kompetencjach Trybunału. My powiedzieliśmy jasno, że nie zależy nam na sądzeniu się z Polską. Chcemy się porozumieć, jednak w taki sposób, który ochroni interesy czeskich obywateli - powiedział Richard Brabec.

Czeski minister środowiska przypuścił, że nałożenie kar na Polskę wpłynie na przebieg polsko-czeskich negocjacji. - W przebiegu ostatnich rozmów widzieliśmy zmianę nastawienia strony polskiej. Zaczęła nam przekazywać więcej informacji i było widać, że jest zainteresowana porozumieniem - przekazał szef resortu środowiska.

Kolejna runda negocjacji w sprawie Turowa odbędzie się w piątek w Pradze.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty