Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Pogrzeb Jerzego Popiełuszki. Fot. wikimedia.org/Andrzej Iwański
Pogrzeb Jerzego Popiełuszki. Fot. wikimedia.org/Andrzej Iwański
37 lat temu, 19 października 1984 roku, zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej Solidarności, obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat.

W 37. rocznicę śmierci męczennika w sanktuarium księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie zostanie odprawiona msza święta (godz. 18), a także otwarta będzie kaplica z relikwiami - sutanną i innymi przedmiotami, które w momencie śmierci miał ze sobą kapelan "Solidarności".

Jak zaznacza Adam Nowosad, świadek w procesie beatyfikacyjnym księdza Jerzego Popiełuszki wbrew temu, co się mówi powszechnie, ksiądz Popiełuszko był przygotowany na śmierć. - Był gotowy na wszystko - podkreśla. Jak w wyjaśnia ten proces rozpoczął się po pobycie księdza Popiełuszki u sióstr Urszulanek w Zakopanem w styczniu 1984 roku, w mieszkaniu, w którym wcześniej zatrzymywał się Jan Paweł II, zawierzył Bogu swoje życie.

- I rzeczywiście kiedy stamtąd wrócił, twierdzę, że nie było po nim widać lęku, przygnębienia - mówi Adam Nowosad.

Świadek w procesie beatyfikacyjnym księdza Jerzego Popiełuszki wspomina reakcję ludzi w kościele Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu na wieść o wyłowieniu z Zalewu Wiślanego w pobliżu Włocławka ciała księdza.

- Mnie to zwaliło z nóg - wspomina Adam Nowosad. Jak mówi wewnątrz świątyni ludzie nie kryli bólu, przez długi czas trudno ich było uciszyć.

Ostatnią Mszę świętą ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawił 19 października 1984 roku w kościele Braci Męczenników w Bydgoszczy. Nie wygłosił kazania, lecz poprowadził rozważania różańcowe, podczas których mówił o prawdziwe i miłości, cnocie męstwa, by zło dobrem zwyciężać.

W drodze powrotnej do Warszawy samochód z księdzem Popiełuszką, prowadzony przez Waldemara Chrostowskiego został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki, ubranych w mundury drogówki. Esbecy uprowadzili zarówno księdza, jak i Waldemara Chrostowskiego. Kierowcy udało się uciec, ksiądz Jerzy został zamordowany.

Jego ciało wyłowiono z Wisły w pobliżu Włocławka 30 października 1984 roku. 3 listopada w Warszawie odbył się pogrzeb kapelana "Solidarności".

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku. Uroczystość odbyła się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Uroczystości rocznicowe obywają się pod patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy, partnerem wydarzenia jest NSZZ Solidarność.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty