Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Sejm będzie w środę kontynuował rozpoczęte w ubiegłym tygodniu posiedzenie. Izba zajmie się między innymi poselskim projektem nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw, który wprowadza Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.
Umożliwia on zaszczepionym - między innymi przeciwko COVID-19 - uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi niepożądanymi odczynami, bez konieczności odwoływania się do postępowania przed sądami.

W porządku obrad jest też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dodatku osłonowym. To kolejna z ustaw tarczy antyinflacyjnej. Umożliwia on wypłatę dodatków w od 400 do 1150 złotych rocznie, w zależności od wielkości i dochodów gospodarstwa domowego. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwu domowemu, którego dochody nie przekraczają 2100 złotych w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Posłowie będą kontynuowali prace nad inną ustawą tarczy antyinflacyjnej - nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Projekt zakłada, że od 20 grudnia do końca maja przyszłego roku zostanie obniżona akcyza na paliwa. Akcyza i opłata emisyjna obniżone będą do minimum, na które pozwala Komisja Europejska. Oprócz tego obniżona zostanie do zera akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych oraz dla przedsiębiorców. Zawieszony zostanie też podatek od sprzedaży detalicznej na paliwa silnikowe.

Sejm będzie też pracował nad projektem uchwały w sprawie upamiętnienia ofiar pacyfikacji strajku w Kopalni "Wujek" oraz pozostałych ofiar stanu wojennego w czterdziestą rocznicę jego wprowadzenia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty