Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Fot. www.wikipedia.org / Julian Nyča (CC BY-SA 3.0)
Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Fot. www.wikipedia.org / Julian Nyča (CC BY-SA 3.0)
Czeski projekt umowy w sprawie Turowa jest gotowy do omówienia przez tamtejszy rząd.
Poinformowała o tym czeska minister środowiska Anna Hubaczkova, która rozmawiała we wtorek w Warszawie z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą.

Czeski rząd zapozna się z projektem umowy w środę, po czym zdecyduje, czy dalsze rozmowy na temat Turowa będą prowadzone na poziomie ministrów, czy premierów obu państw. Czeska minister środowiska Anna Hubaczkova chce, aby negocjacje były kontynuowane jak najszybciej. "Idealnie do końca stycznia" - powiedziała Hubaczkova, cytowana przez Czeską Agencję Prasową.

"Jeśli nasz rząd będzie zgodny co do dwóch zasadniczych punktów, projekt umowy będzie gotowy do omówienia za stroną polską. Te dwa punkty są nieustalone od ubiegłego roku. Chodzi o wysokość odszkodowań na rzecz Republiki Czeskiej oraz stawiany przez nas warunek nadzoru TSUE i czas trwania tego nadzoru" - dodała czeska minister w rozmowie z Czeską Telewizją.

Polska i Czechy wróciły do negocjacji w sprawie Turowa po ponad dwumiesięcznej przerwie. Strona polska uznała rozmowy z nowym czeskim rządem za owocne i konstruktywne.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty