Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Jacek Sasin powiedział, że do końca roku do Polski trafi prawie 11 milionów ton węgla z zagranicy. źródło: https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/jacek-sasin
Jacek Sasin powiedział, że do końca roku do Polski trafi prawie 11 milionów ton węgla z zagranicy. źródło: https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/jacek-sasin
Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że do końca roku do Polski trafi prawie 11 milionów ton węgla z zagranicy. Jak wyjaśnił minister aktywów państwowych, zdecydowana większość importu odbędzie się drogą morską.
Na konferencji prasowej w Otwocku Jacek Sasin tłumaczył, że następnie surowiec zostanie przesiany na ten nadający się do użytku dla gospodarstw domowych i dla pozostałych odbiorców.

- To węgiel zmieszany, taki jest dostępny na rynkach europejskich, i z tych prawie 11 milionów około 3,5 miliona ton węgla trafi do gospodarstw domowych - powiedział wicepremier.

- To jest ilość, która zapewnia pokrycie tego ubytku, który spowodował węgiel rosyjski. W wymiarze dłuższym czasowo, do końca sezonu grzewczego już w roku przyszłym ta ilość będzie jeszcze większa, ponieważ zakładamy, że import osiągnie wielkość 17 milionów ton. Taka jest przepustowość polskich portów - mówił wicepremier.

Minister aktywów państwowych zaapelował do samorządów o włączenie się w dystrybucję węgla. Jak mówił , pośrednicy i nakładane przez nich marże sprawiają, że węgiel jest obecnie bardzo drogi.

- Dysponując narzędziami, jakimi są spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa mają możliwość ten węgiel kupować bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem. Właściwie po kosztach przywiezienia, zakupu oraz przywiezienia do miejsca docelowego - wskazał Jacek Sasin.

Wicepremier dodał, że cieszy, iż coraz więcej samorządów odpowiada na jego apel. - Dziękuję tym samorządowcom - mówił Jacek Sasin.
- To węgiel zmieszany, taki jest dostępny na rynkach europejskich, i z tych prawie 11 milionów około 3,5 miliona ton węgla trafi do gospodarstw domowych - powiedział wicepremier.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty