Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Pałac Prezydencki. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Pałac Prezydencki. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
"Według prezydenta Andrzej Dudy bezpieczeństwo Polski jest priorytetem" - napisał na Twitterze Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do kwestii rozmieszczenia niemieckich rakiety Patriot na terenie Ukrainy.
Jeśli z militarnego punktu widzenia z Ukrainy ochrona byłaby lepsza, to baterie mogą tam stać. Najważniejsze jednak, aby były. Jeśli oferta nie obejmie Ukrainy, ich miejsce powinno być w Polsce - czytamy we wpisie Jacka Siewiery.


Sprawa dotyczy propozycji minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, by systemy obrony przeciwlotniczej Patriot trafiły z Niemiec do Polski. Sprzęt miałby stacjonować przy granicy z Ukrainą.

Z kolei prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stwierdził, że dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby rakiety Patriot były rozlokowane na zachodzie Ukrainy. Miałoby to pozwolić na skuteczniejszą obronę polskiej przestrzeni powietrznej. Z taką propozycją zwrócił się do Niemiec minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, jednak strona niemiecka stwierdziła, że Patrioty, jako część obrony powietrznej NATO, muszą być rozmieszczone na terytorium Sojuszu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty