Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent USA Joe Biden poinformował o tym podczas telewizyjnego wystąpienia w Białym Domu. źródło: https://twitter.com/POTUS
Prezydent USA Joe Biden poinformował o tym podczas telewizyjnego wystąpienia w Białym Domu. źródło: https://twitter.com/POTUS
Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 nowoczesnych czołgów Abrams. Prezydent USA Joe Biden poinformował o tym podczas telewizyjnego wystąpienia w Białym Domu.
Biały Dom poinformował, że 31 Abramsów będzie stanowić jeden batalion ukraińskich wojsk pancernych. Czołgi nie trafią jednak na Ukrainę natychmiast. Zostaną one zamówione u producenta, a nie będą pochodzić z obecnych zasobów Pentagonu.
- Mówimy raczej o miesiącach, a nie tygodniach - powiedział wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji dodając, że proces logistycznego przygotowania oraz szkoleń Ukraińców rozpocznie się już wkrótce.

Biały Dom podkreśla, że decyzja o przekazaniu Abramsów została podjęta w bliskiej koordynacji z sojusznikami, przede wszystkim z Niemcami, które same przekażą Ukrainie czołgi Leopard.

- Bardzo doceniamy dzisiejsze oświadczenie kanclerza Scholtza. To naprawdę niezwykłe, jeśli spojrzeć wstecz na zmianę w niemieckiej polityce bezpieczeństwa jaka nastąpiła w ciągu ostatniego roku - oceniał przedstawiciel administracji USA.

Przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji w sprawie Abramsów prezydent Joe Biden miał rozmawiać telefonicznie z przywódcami Francji Emanuelem Macronem, Niemiec Olafem Scholzem i Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty