Na środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zwiększającej świadczenie z programu "Rodzina 500 Plus" z 500 na 800 złotych.
- Gdybyśmy spojrzeli na skumulowaną inflację przez te lata od 1 kwietnia 2016 roku, to wzrost programu, czyli zmiana jest wyższa niż skumulowana inflacja, natomiast nasza narracja jest jedna, cały czas ta sama, że wsparcie dla rodzin jest inwestycją w przyszłość Polski. I dlatego zaproponowaliśmy konkretną zmianę. Proponujemy wzrost świadczenia. Dla rodziców zmienia się to, że od 1 stycznia będą otrzymywać wyższe świadczenie - powiedziała Maląg.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg stwierdziła, że program "Rodzina 500 Plus" przyczynił się do zmiany sytuacji finansowej rodzin. Przypomniała, że program jest powszechny - nie funkcjonuje kryterium dochodowe.
Pod koniec czerwcu rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zakłada on podniesienie kwoty wsparcia polskich rodzin z 500 na 800 złotych.
Od kwietnia 2016 roku, czyli początku programu, do czerwca 2023 roku na jedno dziecko rząd przeznaczył ponad 43 tysiące złotych. Po zwiększeniu kwoty wsparcia tylko w 2024 roku rodzina otrzyma 9600 złotych na każde dziecko.
Od 1 kwietnia 2016 roku na program przeznaczono ponad 230 miliardów złotych. Obecnie z programu korzysta blisko 7 milionów dzieci.