Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
W niedzielę o 10:00 w Markowej na Podkarpaciu rozpocznie się msza święta beatyfikacyjna rodziny Ulmów. Po raz pierwszy w historii Kościoła błogosławioną zostanie ogłoszona wspólnie cała rodzina. Józef, Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.
Aktu beatyfikacji dokona wysłannik papieża Franciszka kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Hierarcha podkreślił, że dzisiejsza uroczystość stanowi potwierdzenie męczeńskiej śmierci dziewięcioosobowej rodziny.

Jak zauważył, po raz pierwszy w historii Kościoła do grona błogosławionych zostanie włączona cała rodzina. "Mamy przykład świętej Teresy z Lisieux, jej świętych rodziców, są także inne święte rodziny, ale tam osoby były beatyfikowane, kanonizowane pojedynczo. W tym przypadku, przypadku męczeństwa, z tego samego powodu zostaje beatyfikowana cała rodzina. Przede wszystkim rodzice, a wobec wiary i edukacji rodziców chrześcijan, jako męczennicy zostały uznane także ich dzieci" - wyjaśniał kardynał Marcello Semeraro. Jak dodał, w kontekście historii Ulmów szczególna jest ich relacja z Żydami. Wysłannik papieża Franciszka tłumaczył, że Józef i Wiktoria wraz z dziećmi, poprzez decyzję o przyjęciu ośmiorga zagrożonych eksterminacją osób, "obronili i przechowali" korzeń wiary, z której wyrósł sam Jezus Chrystus.

W sobotę podczas wizyty w parafii świętej Doroty w Markowej papieski wysłannik wpisał do księgi chrztów przy imionach Ulmów dopisek "błogosławieni".

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Witold Burda przypomniał, że określenie Ulmów mianem "Samarytan z Markowej" wzięło się ze znalezionej w ich domu Biblii. "Dwa podkreślenia na czerwono i wymowny tytuł przypowieści o miłosiernym Samarytaninie i ołówkiem pod spodem dopisane słowo 'tak!'. A drugi tekst z Kazania na Górze - jeśli miłujecie tylko tych, którzy was miłują, jaką będziecie mieć za to nagrodę. (...) Miłość jest silniejsza niż śmierć i nienawiść, to jest absolutnie wyjątkowe przesłanie tej beatyfikacji" - mówił ks. dr Witold Burda.

Sam akt beatyfikacji nastąpi przed śpiewem hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Na prośbę arcybiskupa przemyskiego Adama Szala o włączenie rodziny Ulmów w poczet błogosławionych, przewodniczący liturgii kardynał Marcello Semeraro odpowie, odczytując list papieża Franciszka. Następnie odsłonięty zostanie portret beatyfikacyjny nowych błogosławionych - Józefa i Wiktorii oraz dzieci: Stanisławy, Barbary, Władysława, Franciszka, Antoniego, Marysi oraz bezimiennego, które narodziło się w czasie egzekucji.

Oprawę muzyczną mszy świętej zapewni ponad 700-osobowy chór i 550-osobowa orkiestra. Na uroczystość specjalnie przygotowano pieśń "Błogosławiona Rodzino Ulmów". Uczestnicy uroczystości połączą się również z Watykanem, gdzie podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek pozdrowi Markową.

Po zakończeniu mszy świętej głos zabierze prezydent Andrzej Duda. Ponadto o 13:15 prezydent złoży również wieniec przed pomnikiem Pamięci Żydów Obywateli II Rzeczypospolitej na cmentarzu wojennym w Jagielle-Niechciałkach. Monument upamiętnia Żydów zamordowanych w Markowej w latach 1942-1944 przez funkcjonariuszy niemieckich formacji okupacyjnych.

Kilka miesięcy temu prezydent Duda zainicjował powstanie komitetu obchodów towarzyszących beatyfikacji. W ramach tych wydarzeń zorganizowano szereg inicjatyw o charakterze kulturalnym, edukacyjnym oraz społecznym. Prezydencki komitet nie kończy swej działalności z chwilą beatyfikacji, różne projekty mają być realizowane co najmniej do 80. rocznicy zbrodni w Markowej, czyli 24 marca przyszłego roku.

Gdy rozpoczynał się proces beatyfikacyjny kandydatów na ołtarze - 17 września 2003 roku - wówczas rodzina Ulmów była w grupie 122 męczenników II wojny światowej. Z uwagi na niemożność zgromadzenia materiału dowodowego, grupa ta zmniejszyła się do 89 osób. W celu zebrania zeznań świadków oraz dokumentacji dotyczącej domniemanego męczeństwa rodziny Ulmów, w archidiecezji przemyskiej odbył się proces rogatoryjny, który zakończył się w 2008 roku. Następnie akta przekazano do Watykanu. Po latach prac, w 2017 roku metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal zwrócił się do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o wyłączenie procesu Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci z procesu męczenników II wojny. Po uzyskaniu zgody, w archidiecezji przemyskiej został otwarty nowy, niezależny proces beatyfikacyjny dotyczący męczeństwa Sług Bożych Rodziny Ulmów.

Zwieńczeniem procesu było ogłoszenie przez papieża Franciszka dekretu o heroiczności cnót rodziny Ulmów, które nastąpiło 17 grudnia 2022 roku. Dekret otwierał drogę do beatyfikacji.
Relacja Małgorzaty Jędżejrzyk [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty