Prezydent Andrzej Duda ogłosił podczas szczytu ONZ COP28 w Dubaju, że jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w pierwszym półroczu 2025 roku będzie sprawiedliwa transformacja energetyczna ze szczególnym uwzględnieniem energii jądrowej.
Prezydent powiedział, że Polska ma ambicje być europejskim liderem w budowie małych reaktorów jądrowych - SMR. Jak podkreślił, wynika to z przekonania, że będą one doskonałym uzupełnieniem pełnoskalowych elektrowni jądrowych.Prezydent @AndrzejDuda rozpoczyna wystąpienie podczas Net Zero Nuclear na #COP28:
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 2, 2023
🗨 Wielu światowych przywódców i ekspertów twierdziło przez lata, że atom jest przeszłością! Że elektrownie jądrowe należy zamykać, że nie warto budować nowych. To nieprawda!
Atom jest… pic.twitter.com/SBRr2awxFS
Polska wraz z 20 innymi krajami dołączyła do deklaracji o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 roku, zwiększeniu i ułatwieniu finansowania budowy elektrowni jądrowej oraz promowaniu energii nuklearnej jako czystej energii.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że w centrum polityki klimatycznej musi stać człowiek - jego bezpieczeństwo, zdrowie, jakość życia. Przypomniał, że taki wniosek płynął już ze szczytu COP24 w Katowicach.
Temu ma służyć racjonalny proces przechodzenia na wydajne i niskoemisyjne źródła energii, jak atom. Andrzej Duda podkreślił podczas trwającej w Dubaju dorocznej konferencji klimatycznej ONZ COP28, że Polska intensyfikuje ambitny Program polskiej energetyki jądrowej. Przypomniał, że trwają już zaawansowane prace nad budową naszej pierwszej elektrowni, która ma powstać do 2033 roku.
- Którą wybuduje należąca do państwa firma Polskie Elektrownie Jądrowe we współpracy z doświadczonymi amerykańskimi koncernami Westinghouse i Bechtel. Polska prowadzi proces wyboru lokalizacji i technologii pod budowę drugiej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Pragnę podkreślić naszą otwartość na rozmowy o współpracy ze wszystkimi państwami reprezentującymi podobne podejście do kwestii rozwoju energetyki jądrowej - podkreślił.
Andrzej Duda przypomniał, że ruszyły także prace nad rozpoczęciem budowy kolejnej elektrowni jądrowej w oparciu o silną, sformalizowaną współpracę polskich podmiotów: pozostającej w rękach skarbu państwa PGE S.A. oraz prywatnej ZE PAK, a także koreańskiego koncernu KHNP.
- W ostatnich dniach polskie ministerstwo klimatu wydało decyzję zasadniczą, która pozwala przejść do kolejnego etapu uzyskiwania decyzji i pozwoleń. Będziemy te ważne inwestycje wspierać - dodał.
Andrzej Duda podkreślił, że szczególne słowa uznania należą się również Stanom Zjednoczonym Ameryki, które niezmiennie wspierają wysiłki prowadzące do rozwoju wielko- i małoskalowej technologii jądrowej.