Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Rosyjskie niezależne media potwierdziły, że Rosja coraz częściej wykorzystuje na froncie nadajniki do internetu satelitarnego Starlink firmy SpaceX Elona Muska.
Śledztwo w tej sprawie przeprowadzili także amerykańscy dziennikarze, a wcześniej informowały o tym ukraińskie służby bezpieczeństwa. Technologia, w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję nie może być oficjalnie wykorzystywana w tym kraju.

Kijów jako dowód wykorzystywania przez rosyjska armię internetu satelitarnego Starlink podaje podsłuchaną rozmowę dwóch rosyjskich żołnierzy. Według amerykańskiego portalu „Defense One”, Rosjanie wykorzystują dziesiątki takich systemów na różnych odcinkach frontów. Natomiast rosyjska gazeta „Kommiersant” napisała, że w kilkudziesięciu sklepach w Rosji urządzenia Starlink pojawiły się w sprzedaży detalicznej.

Na początku rosyjskiej inwazji Starlink został udostępniony Ukrainie, która w związku z dokonanymi przez Rosjan zniszczeniami, na wielu obszarach została pozbawiona dostępu do internetu. Technologię wykorzystuje między innymi ukraińska armia.

Radio Svoboda napisało, że firma Elona Muska ma możliwość odcięcia rosyjskich wojskowych nielegalnie wykorzystujących Starlink od dostępu do sygnału. Jednak eksperci zwracają uwagę, że jednocześnie mogliby zostać pozbawieni dostępu do internetu ukraińscy żołnierze znajdujący się w pobliżu linii frontu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty