Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - audiobook, odcinki

Mat. forumprzeciwdepresji.pl
Mat. forumprzeciwdepresji.pl
W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak wzięła udział w akcji "Dobrze, że jesteś".
Przy wyjściu z metra Centrum w Warszawie wraz z członkami innych organizacji rozdawała materiały edukacyjne i profilaktyczne. Podkreślała, że depresja jest chorobą, która wymaga uważności i czułości.

- Obalamy mity na temat tego, w jaki sposób zwracać się do osób, które doświadczyły depresji. Żebyśmy nie mówili "idź pobiegaj" albo "zjedz czekoladę", tylko żebyśmy mieli uważność na to, że problemy danego człowieka w danym momencie są bardzo ważne. Zachęcamy też do tego, by szukać pomocy, chcemy też ludziom powiedzieć: dobrze, że jesteś. Chcemy też przekazać, że są miejsca, w których można szukać pomocy - zaznaczyła.

Psycholożka z Instytutu Badań Edukacyjnych Karolina Malinowska zachęca, by w kryzysie zdrowia psychicznego od razu szukać profesjonalnej pomocy.

- Można skorzystać z telefonów pomocowych, tam ekspert udzieli pierwszej porady i wskaże, dokąd się powinniśmy udać. Można też szukać pomocy od razu w poradniach zdrowia psychicznego. Samo słowo depresja jest często mylnie rozumiane jako krótkotrwały moment spadku nastroju, tymczasem depresja jest rzeczywiście chorobą poważną - wskazała.

Weronika Snoch z biura Rzeczniczki Praw Dziecka opowiedziała o swoim zmaganiu z depresją.

- Mnie do sięgnięcia po pomoc zainspirowały kiedyś inne osoby, w swojej działalności od początku głośno mówię o tym, że chorowałam na depresję i wyszłam z tego kryzysu. Nie jest to walka linearna, były wzloty i upadki, ale da się uzyskać pomoc, żyć normalnie, a nawet pokochać to życie - podkreśliła.

Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje około 1,2 miliona osób. Najczęstsze przyczyny depresji to: presja, stres, brak snu i nadproduktywność. Objawy obejmują zarówno samopoczucie, jak i stan zdrowia fizycznego i mogą wiązać się z utratą odczuwania przyjemności, smutkiem, pogorszeniem koncentracji, a także brakiem apetytu, zaburzeniami snu i chronicznym zmęczeniem.

Pod numerem 800 12 12 12 działa telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Mapę punktów pomocy i inne numery telefonów można znaleźć m.in. na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty