Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. twitter.com/PremierRP
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które są obecnie dla Polski zablokowane. Chodzi o 137 miliardów euro z funduszu Next Generation oraz Funduszy Spójności.
Po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała, że to efekt rozpoczęcia przez polski rząd procesu przywracania praworządności. Podkreśliła, że jest pod wrażeniem polskich wysiłków, a reformy przyniosą korzyść Polakom i Europie.

- Na podstawie reform, które rozpoczęliście i liczby natychmiastowych kroków, które poczyniliście w kierunku niezależności sądownictwa, mam dobre wiadomości. W przyszłym tygodniu Komisja podejmie decyzje w sprawie funduszy obecnie zablokowanych dla Polski. Uwolnionych zostanie do 137 miliardów euro z Next Generation EU i Funduszu Spójności - mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Szef rządu Donald Tusk dodał, że porozumienie wypracowano dzięki pomocy unijnych instytucji i Belgii, która obecnie sprawuje prezydencję w Radzie UE.

- To jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy i którą wykorzystamy też, żeby rozładować to wszystko, co budzi dzisiaj takie napięcie i niepokoje. Nieprzypadkowo pani przewodnicząca wspomniała o tych pierwszych, szybkich płatnościach i wśród nich będzie 1,5 miliarda euro. Jeśli dobrze zrozumiałem, na nasze to ponad 6 miliardów złotych, które bezpośrednio trafią do małych średnich producentów żywności - mówił premier.

W spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem uczestniczył również premier Belgii Alexander de Croo. Belgia sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty