Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Fot. www.twitter.com/europarl_pl
W Brukseli po południu nieformalny szczyt na temat obsady najważniejszych stanowisk. To pierwsza przymiarka po wyborach do Europarlamentu, zakończonych nieco ponad tydzień temu.
Przywódcy 27 krajów mają ustalić, kto stanie przez najbliższych 5 lat stanie na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej oraz kto pokieruje unijną dyplomacją. Każda międzynarodówka ma swoich negocjatorów. Z ramienia Europejskiej Partii Ludowej są to premier Donald Tusk, który w belgijskiej stolicy jest od wczoraj i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Wybory zwyciężyła centroprawica, więc to ona ma prawo obsadzić najwyższe stanowisko w Komisji Europejskiej. Szef polskiego rządu i premier Grecji potwierdzą dziś, że kandydatką na drugą kadencję jest Ursula von der Leyen.

"W tych burzliwych czasach potrzebujemy stabilności i ciągłości" - mówiła niedawno szefowa Komisji.

I takie jest też między innymi stanowisko Polski - kiedy za wschodnią granicą toczy się wojna, Unia powinna uniknąć chaosu i sporów o stanowiska. Po dzisiejszej dyskusji europejskich przywódców będzie wiadomo, czy Niemka zachowuje szansę na ponowny wybór i czy dokona się on jeszcze tej nocy.

"Mam nadzieję na osiągnięcie porozumienia szybko" - mówił kilka dni temu prezydent Francji Emmanuel Macron.

Układanie puzzli ze stanowiskami jest jednak skomplikowane, bo trzeba wziąć pod uwagę przynależność partyjną, interesy dużych i małych państw, tych z Zachodu i z Europy Środkowo-Wschodniej oraz płeć. Jeśli chodzi o pozostałe, najważniejsze stanowiska w Unii to na szefa Rady Europejskiej typowany jest były premier Portugalii Antonio Costa popierany przez centrolewicę. Natomiast na czele unijnej dyplomacji miałaby stanąć reprezentująca liberałów premier Estonii Kaja Kallas. Tak na dziś wygląda ta układanka, ale w przeszłości bywało już, że pewniacy do objęcia kluczowych stanowisk odpadali.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty