Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Reklama  
Zobacz

Fot. pixabay.com / cosmix
Fot. pixabay.com / cosmix
Jest zgoda unijnych krajów na przekazanie Ukrainie 1 miliarda 400 milionów euro z zamrożonych rosyjskich aktywów. To pierwsza transza z zablokowanych, w ramach europejskich sankcji, aktywów Banku Centralnego Rosji. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 państw na spotkaniu w Luksemburgu.
Pieniądze z pierwszej transzy zostaną przekazane przede wszystkim na zakup amunicji i systemów obrony przeciwlotniczej.

- Ukraina potrzebuje większej pomocy i potrzebuje jej teraz, przed latem - podkreślał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, zwracając uwagę, że Rosja przygotowuje się na długą wojnę, starając się o dostawy broni między innymi z Korei Północnej.

Wstępna zgoda co do przekazania władzom w Kijowie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów zapadła już wcześniej, ale dyskusje toczyły się jeszcze, jak podzielić te pieniądze. Ostatecznie ustalono, że 90 procent pieniędzy zostanie przekazanych na zakup broni, a 10 procent na odbudowę. Unia Europejska w sumie zamroziła w ramach sankcji około 200 miliardów euro aktywów Banku Centralnego Rosji. Zyski z nich, to - jak się szacuje - od dwóch i pół miliarda do trzech miliardów euro rocznie i tyle właśnie będzie otrzymywać Ukraina.

Z całej Unii tylko Węgry nie chciały się na to zgodzić, ale kruczki prawne pozwoliły krajom członkowskim ominąć weto. Natomiast Budapeszt nadal blokuje zwiększenie Europejskiego Funduszu Pokojowego, z którego unijne państwa otrzymują rekompensaty za dostawy broni na Ukrainę. Z tego powodu Polska wciąż nie otrzymała prawie 400 milionów euro.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty