Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - konkurs, audiobook, odcinki

Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Jest wstępne porozumienie w sprawie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej.
Kompromis zakłada, że Ursula von der Leyen pozostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej na drugą kadencję, były premier Portugalii Antonio Costa będzie przewodniczącym Rady, a obecna premier Estonii Kaja Kallas szefową unijnej dyplomacji.

Porozumienie osiągnęli negocjatorzy międzynarodówek. W imieniu centroprawicy rozmowy prowadzili premierzy Polski i Grecji, socjalistów reprezentowali kanclerz Niemiec i premier Hiszpanii, a liberałów prezydent Francji i premier Holandii.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że dziś przed południem odbyła się wideokonferencja z udziałem negocjatorów trzech partii i wtedy ustalono, że jest poparcie większości dla wybranych kandydatur.

Oficjalnie ten wybór muszą jeszcze potwierdzić przywódcy 27 krajów na rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczycie w Brukseli. Wstępne porozumienie już skrytykował premier Węgier. Viktor Orban napisał na portalu X, że porozumienie, które Europejska Partia Ludowa zawarła z socjalistami i liberałami, stoi w sprzeczności z zasadami, na których opiera się Unia Europejska. „Zamiast integracji sieje się podziały” - napisał szef węgierskiego rządu. Dodał, że osoby na najwyższych stanowiskach we Wspólnocie powinny reprezentować każdy kraj członkowski, a nie tylko - jak napisał - lewicową czy liberalną stronę Unii.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty