Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz

Sejm RP. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm RP. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejmowa komisja śledcza do spraw Pegasusa chce sprawdzić, kiedy Zbigniew Ziobro może być zdolny do złożenia zeznań.
- W tym celu członkowie komisji podjęli decyzję o skierowaniu do Prokuratora Generalnego wniosku o powołanie biegłych i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego lekarza - poinformowała na konferencji w Sejmie jej przewodnicząca Magdalena Sroka. - Pan minister Zbigniew Ziobro to osoba, która odpowiadała za Fundusz Sprawiedliwości. To on był głównym dysponentem Funduszu Sprawiedliwości. Dlatego dzisiaj podjęliśmy decyzję o tym, że zwrócimy się do biegłych, żeby określili nam zarówno termin, jak i okoliczności przesłuchania Zbigniewa Ziobro, który w naszej ocenie powinien być ostatnim świadkiem przesłuchanym w zakresie badania wątku dotyczącego zakupu.

Na podstawie dotychczas zgromadzonych materiałów większość członków komisji, z wyjątkiem posłów Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że przy zakupie oprogramowania Pegasus dla służb specjalnych doszło do naruszenia prawa, a jedną z osób za to odpowiedzialnych jest Zbigniew Ziobro. Centralne Biuro Antykorupcyjne nie mogło skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości do przeprowadzenia tej transakcji.

Do końca lipca Zbigniew Ziobro przebywa na zwolnieniu lekarskim. Właściwy dokument przedłożył komisji we wtorek, na dzień przed planowanym posiedzeniem z jego udziałem. Była to druga próba przesłuchania byłego ministra sprawiedliwości, stąd komisja chce wiedzieć, czy w ogóle będzie w stanie zadać pytania temu świadkowi.

Wiceprzewodniczący komisji Marcin Bosacki powiedział, że stan zdrowia Zbigniewa Ziobry według dostępnych danych jest „daleki od perfekcyjnego”, ale zwrócił uwagę, że lider Suwerennej Polski w ostatnim czasie udzielił kilku wywiadów w mediach. „Prawdopodobnie jakaś forma spotkania z naszą komisją w nieodległej przyszłości jest możliwa” - ocenił Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej.

Opinia biegłego wyznaczonego przez prokuraturę powinna być gotowa najpóźniej za kilka tygodni. Większość członków komisji uważa Zbigniewa Ziobrę za kluczowego świadka w wątku dotyczącym szczegółów zakupu Pegasusa dla służb specjalnych.

Polityk choruje na nowotwór złośliwy przełyku.
- W tym celu członkowie komisji podjęli decyzję o skierowaniu do Prokuratora Generalnego wniosku o powołanie biegłych i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego lekarza -poinformowała na konferencji w Sejmie jej przewodnicząca Magdalena Sroka.
Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty