Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Pilna narada u szefa policji - w tle podejrzenie o gwałt 22-letniej policjantki w Piasecznie. W Komendzie Głównej Policji trwa spotkanie, które zwołał komendant Marek Boroń i które w całości ma być poświęcone zdarzeniu z początku stycznia.
Wtedy pojawiły się informacje, że w stołecznym oddziale prewencji w podwarszawskim Piasecznie doszło do gwałtu.

Do zdarzenia doszło 3 stycznia podczas alkoholowej imprezy w ośrodku szkoleniowym policji. Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński powiedział, że trzeba uświadomić komendantom wojewódzkim i przekazać strukturom policji, że takie sytuacje nie będą tolerowane.

- Prosiłem pana komendanta Marka Boronia o zorganizowanie takiej odprawy, ponieważ to jest tak ważne wydarzenie, że w ogóle do niego doszło, że potrzeba takiego bardzo jasnego uczulenia wszystkich komendantów wojewódzkich, ale także pełnomocników w komendach wojewódzkich, że mają bardzo twardo reagować na każde zgłoszenie mobbingu, zgłoszenie o molestowaniu. Tutaj żadnej taryfy ulgowej nie będzie - powiedział Kierwiński.

Na spotkanie zostali zaproszeni wszyscy komendanci wojewódzcy, rzecznicy tych komend, a także ścisłe kierownictwo MSWiA. W naradzie biorą również udział specjaliści z policji, którzy są odpowiedzialni za przestrzeganie praw człowieka, przeciwdziałanie mobbingowi i wykorzystaniu seksualnemu.

- To są właśnie osoby, które takimi działaniami się zajmują, które jeżeli mają informacje o tym, że doszło do czegoś, co może mieć znamiona, czy to molestowania, czy mobbingu, to rusza wówczas procedura - mówiła przed spotkaniem rzeczniczka policji inspektor Katarzyna Nowak.

Wszystko po to, żeby, jak mówił mi wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, błyskawicznie eliminować podobne zdarzenia. - Dla osób funkcjonariuszy, które dopuszczają się naruszenia prawa, nie ma absolutnie miejsca w policji - mówił Mroczek.

Służby badają, jak doszło do zorganizowania alkoholowej imprezy w policyjnym ośrodku. Toczy się postępowanie dyscyplinarne wobec podejrzanego o gwałt oraz wobec funkcjonariusza, który pił z nim alkohol. Podejrzany o zgwałcenie podwładnej komisarz Marcin J. 5 stycznia został zawieszony w czynnościach służbowych i decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu. Mężczyźnie grozi od dwóch do 15 lat więzienia.

Narada ma potrwać kilka godzin, jest niejawna. Po spotkaniu MSWiA opublikuje komunikat.

Edycja tekstu: Piotr Kołodziejski
Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński powiedział, że trzeba uświadomić komendantom wojewódzkim i przekazać strukturom policji, że takie sytuacje nie będą tolerowane.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty