Pięć kąpielisk w Polsce jest zamkniętych - dwa z powodu zakwitu sinic, a trzy z powodu lokalnych zanieczyszczeń.
Mimo to większość miejsc do kąpieli jest bezpieczna - zapewnił rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Waszczewski. Jak mówił w Programie Trzecim Polskiego Radia, na sobotę zaplanowano kolejne kontrole w miejscach, gdzie pojawiły się glony.
- Tutaj mówimy o jednej z plaż w Sopocie i o plaży w Gdyni. No w tych dwóch przypadkach po prostu nastąpił zakwit glonów. Tam zakwitły sinice, to się zdarza cyklicznie, jest dość ciepło. Są to też tego rodzaju wody, gdzie taki zakwit następuje. No tam niestety w tym momencie kąpać się nie można, z tego co już wiemy. Dzisiaj będzie kolejna kontrola, więc liczymy na to, że już niebawem będzie można z tych kąpielisk korzystać - przekazał Waszczewski.
Jak podkreślił Marek Waszczewski, inspektorzy GIS regularnie badają jakość wody, dlatego w miejscach pod nadzorem sanepidu można bezpiecznie korzystać z wypoczynku.
- Nasze kąpieliska są bezpieczne, zdecydowana większość, praktycznie 80-90 proc. to są kąpieliska, które mają tę jakość taką, z których można korzystać. Tam, gdzie jest gorzej, podejmowane są działania, więc w miejscach legalnych, wyznaczonych kąpiemy się bezpiecznie - poinformował Waszczewski.
Przed wyjazdem nad wodę warto sprawdzić, czy wybrane kąpielisko jest otwarte i czy woda nadaje się do kąpieli. Informacje można znaleźć w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
- Tutaj mówimy o jednej z plaż w Sopocie i o plaży w Gdyni. No w tych dwóch przypadkach po prostu nastąpił zakwit glonów. Tam zakwitły sinice, to się zdarza cyklicznie, jest dość ciepło. Są to też tego rodzaju wody, gdzie taki zakwit następuje. No tam niestety w tym momencie kąpać się nie można, z tego co już wiemy. Dzisiaj będzie kolejna kontrola, więc liczymy na to, że już niebawem będzie można z tych kąpielisk korzystać - przekazał Waszczewski.
Jak podkreślił Marek Waszczewski, inspektorzy GIS regularnie badają jakość wody, dlatego w miejscach pod nadzorem sanepidu można bezpiecznie korzystać z wypoczynku.
- Nasze kąpieliska są bezpieczne, zdecydowana większość, praktycznie 80-90 proc. to są kąpieliska, które mają tę jakość taką, z których można korzystać. Tam, gdzie jest gorzej, podejmowane są działania, więc w miejscach legalnych, wyznaczonych kąpiemy się bezpiecznie - poinformował Waszczewski.
Przed wyjazdem nad wodę warto sprawdzić, czy wybrane kąpielisko jest otwarte i czy woda nadaje się do kąpieli. Informacje można znaleźć w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Edycja tekstu: Michał Tesarski

Radio Szczecin