Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Renata Balul i Jerzy Piasecki sołtys Żabnicy
Renata Balul i Jerzy Piasecki sołtys Żabnicy
Zespół Regionalny ,Mały Haśnik
Zespół Regionalny ,Mały Haśnik
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Już za tydzień rozpocznie się coroczna impreza - Żabnickie lato z rybką" w której poza smakowaniem różnych rybnych potraw i góralskiej kwaśnicy, towarzyszy muzyka ludowa. Jej pomysłodawcą był Prof. Bogdan Matławski. Dzisiaj trochę powspominamy wraz z gośćmi audycji Renatą Balul i Jerzym Piaseckim sołtysem Żabnicy, ale i też zaprosimy na to wydarzenie. Towarzyszyć nam będzie muzyka Kapeli Ludowej Ziemi Pyrzyckiej i Zespołu Regionalnego Mały Haśnik z Żabnicy - tej górskiej.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Pszczoły wracają do ula
Pszczoły wracają do ula
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Pszczelarz o tegorocznych zbiorach miodu
prof. C. Podsiadło - ZUT
dr A. Malkowski - ZUT
Pogoda w kratkę - to widać. I to, co może zaskakiwać, to lokalne opady gradu, gwałtownych deszczów, wcześniej mieliśmy także liczne przymrozki. Na dowód tego rozmowa z pszczelarzem z gminy Przybiernów, który liczy w tym roku na dobre zbiory miodu. Przymrozki przeszły bokiem, deszcze nie narobiły szkód, a wręcz – sprzyjają.

Tymczasem - mamy lekki wzrost inflacji w maju. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju o 2 i pół procent licząc rok do roku w kwietniu było to 2,4 procent.

Na terenie czternastu województw - z wyjątkiem Pomorza i Małopolski - wystąpiła susza rolnicza. A więc i u nas - Tak wynika z pierwszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Dane dotyczą okresu od 21 marca do 20 maja. Susza wystąpiła w czterech uprawach: zbożach jarych oraz ozimych, truskawkach, a także krzewach owocowych. Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Notowano ją w ponad 41 procent polskich gmin. Największa susza była w województwie lubelskim. zimą oraz wczesną wiosną zasoby wodne w całym kraju były dobre. W kolejnych miesiącach warunki wilgotnościowe pogorszyły się z powodu wysokich temperatur i niskich opadów.

Komisja Europejska zatwierdziła kolejne wsparcie rządowe dla rolników z Polski. Tym razem w wysokości dwóch miliardów stu milionów złotych, czyli prawie pół miliarda euro. Chodzi o pomoc publiczną dla tych, którzy odnotowali straty w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Pomoc otrzymają producenci zbóż.
ZPiT Szczecinianie
ZPiT Szczecinianie
Śpiewająca na ludowo młodzież szkolna
Śpiewająca na ludowo młodzież szkolna
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiejsze wydanie audycji będzie wyjątkowe, bo spotykamy się w Dniu Dziecka. Nie posiadamy zbyt wielu zespołów ludowych, które włączają w obszar oddziaływania muzyki tradycyjnej najmłodsze pokolenie, ale były i są takie zespoły. Tym razem posłuchamy ZPiT Szczecinianie i Zespołu z Korytowa.
Dodajmy, Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie, Reprezentacyjny Zespół Pomorza Zachodniego, decyzją Jury, składającego się z wybitnych Autorytetów z dziedziny folkloru, zdobył I miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „WE WERE AND WE'LL STILL BE" w Sighetu Marmatiei, Maramures w Rumunii. W Konkursie brało udział kilkadziesiąt zespołów z Europy i Rumunii. To kolejny, międzynarodowy sukces ZPiT Szczecinianie, Honorowego Ambasadora Miasta Szczecin.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Zielony ład w opiniii rolników
Dyrektor ZODR w Barzkowicach
WFOŚ i rolnictwo
Olimpiada wiedzy rolniczej na ZUT
Rząd zapowiada wsparcie dla rolników poszkodowanych w wyniku klęski żywiołowej, która nawiedziła Polskę. Chodzi o skutki ostatnich nawałnic i gradobicia, ale również poprzedzające je przymrozki. W tej chwili trwa szacowanie strat, później będzie można wyjść z konkretną pomocą. Rząd rozważa różne formy wsparcia - preferencyjne kredyty dla rolników ubezpieczonych na minimalną stawkę, ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i odroczenie lub rozłożenie na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości zasobu własności rolnej Skarbu Państwa.
Będą dopłaty dla producentów zbóż – to z kolei zapowiedział Minister Rolnictwa Czesław Siekierski.

Wczoraj i dziś na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT przy ul Słowackiego odbywa sie Finał 47. edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W zmaganiach udział weźmie ponad 200 uczniów szkół średnich z całej Polski. Młodzież rywalizować będzie w kilku blokach tematycznych w dwóch częściach - praktycznej i teoretycznej. Organizatorami olimpiady są: Komitet Główny Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Tuż po rozpoczęciu pierwszych testów rozmawialiśmy z prof. Cezarym Podsiadło z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg, fot z zasobów Zespołu
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg, fot z zasobów Zespołu
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi zakończył się nabór wniosków o granty w ramach projektu zatytułowanego „Potańcówki wiejskie”. O pieniądze mogły się starać KGW, OSP, NGO i samorządowe instytucje kultury. Zobaczymy już wkrótce czy w naszym województwie było zainteresowanie tym programem, ale zanim pojawią się wyniki tego konkursu to zagramy do tańca w malowanej skrzyni. Zaczniemy od Kapeli Swaty i Polki Ryśka, potem przygrywać będzie Kapela Ludowa Ziemi Pyrzyckiej - oberek wiejski, oberek weselny spod Kołczyna, weselny oberek równy i na zakończenie Kapela Pyrzyczanie, dla odmiany Fińska Polka. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
S. Barna i A. Walterowicz o sytuacji w rolnictwie
Winnica De Lewin
Święto Ludowe
Książka o historii PGR
Rolnicy w tym tygodniu pojawili się przed urzędem wojewódzkim w Szczecinie. Przyjechali zaprotestować przeciwko zapisom Zielonego Ładu i importowi produktów rolnych spoza UE.
To miało być przypomnienie, że rolnicze postulaty nie zostały załatwione. Organizacje rolnicze krajów Unii Europejskiej planują akcję protestacyjną w Brukseli w celu wycofania Zielonego Ładu. Sławomir Izdebski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych mówi, że ustępstwa Komisji Europejskiej w Zielonym Ładzie to za mało.

Teraz zaproszenie na Festiwal Wina, który od wczoraj odbywa się
na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Impreza potrwa do niedzieli. Na zamkowym dziedzińcu swoje stoiska rozstawiło 17 winnic, w tym 5, które prezentują się po raz pierwszy. Przy tej okazji jeszcze zaproszenie do Ogrodów w Przelewicach, gdzie
dziś i jutro trwa Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego. W programie m.in.: konkursy, prezentacje artystyczne, wykłady, warsztaty i koncerty.

Jutro – w niedzielę Zielone Świątki, które od blisko stu lat obchodzone są również jako Święto Ludowe. W naszym regionie obchody w Łobzie. Więcej na temat święta ludowego, tradycji i współczesności – w rozmowie z dyrektorem Muzeum tradycji polskiego ruchu ludowego – dr Januszem Gmitrukiem

- Choć miały one swe wady, to jednak dawały bezpieczne i przewidywalne życie - tak o swojej książce "Zboże rosło jak las" mówi autor Bartosz Panek. Państwowe gospodarstwa rolne miały gwarantować wydajność, stabilne zatrudnienie i postęp techniczny wsi. Rzeczywistość zweryfikowała jednak wielkie plany i propagandowe postulaty władzy. Dlaczego warto sięgnąć po książkę "Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach"?
Patrycja, Dominika i Maciek tancerze i instruktorzy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Patrycja, Dominika i Maciek tancerze i instruktorzy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Niedawno prezentowane były w malowanej skrzyni pieśni śpiewane białym głosem. Tak się złożyło, że dwie instruktorki z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, są zainteresowane właśnie tym sposobem wykonywania tradycyjnych pieśni. Dominika Siepka i Patrycja Nowicka bo o nich mowa są członkiniami Zespołu „Krąg”, ale częściej kojarzone są z zespołem Tulia. Dowiemy się dzisiaj co przyciąga młodych ludzi do białego śpiewu, ale także posłuchamy pieśni wykonanych przez uczestników Letniej Szkoły Muzykowania organizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie. Piosenki przygotował wokalnie i zaaranżował Stanisław Mazurek, a będą to – Co się zamyślasz i Wyjechoł Pon. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Z. Szczuplak
Myśliwi o postulatach i Zielonym Ładzie
ZODR i wystawa ogrodniczo-pszczelarska
Wiosenny kiermasz w szkole w Zdrojach
Rolnicy nie składają oręża i nadal głośno protestują przeciwko tzw. unijnemu "zielonemu ładowi". Rolnicy demonstrowali w Warszawie, gdzie zablokowali kilka ulic, protest odbyły się też w kilku innych miejscach w Polsce, w tym w naszym regionie. Trasa S3 w okolicach węzła "Pyrzyce" została zablokowana na około dwie godziny. Blokada ma na celu „Zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację w rolnictwie i brak konkretnych systemowych rozwiązań problemów rolników". Lider rolniczej "Solidarności" Tomasz Obszański uzasadnia protest tym, że dotychczasowe korekty unijnego programu proklimatycznego nie satysfakcjonują tej grupy zawodowej. Wskazuje, że idące za "Zielonym Ładem" podwyżki i obostrzenia wpłyną na warunki i koszty produkcji żywności. Wskutek trwających od miesięcy protestów oraz rozmów z grupami rolników doszło do korekt "Zielonego Ładu". To m in odstąpienie od obowiązkowego ugorowania 4 procent gruntów, Zmiany w terminach stosowania okrywy zimowej i uchylenia kontroli środowiskowych w gospodarstwach do 10 hektarów.
Zespół Ludowy Stepniczanie
Zespół Ludowy Stepniczanie
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa na majowe granie. Wybrałam piosenki, które pasują do maja bo zachwycają się bujnością przyrody albo miłością. Posłuchamy zatem Zespołu Stawnianki - Zakwitł w mym ogrodzie; Zespół Stepniczanki zaśpiewa piosenkę Wiosenka; Uczestnicy Letniej Szkoły Muzykowania ZUL w Mierzynie wykonają piosenkę pt. Jak jechołem do Ciebie Dziewczyno i Zachodźże słoneczko; Kresowianki wykonają piosenkę W ogródeczku – została ona przywieziona z Milatycz koło Lwowa przez byłe mieszkanki tej wsi. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Sadzonki sałaty w Szkole w Zdrojach
Sadzonki sałaty w Szkole w Zdrojach
Witamy i zapraszamy do słuchania
Marcin Kokolus rozmawia z rzecznikiem protestu na S3 w naszym regionie - Romanem Waszczykiem
Marek Synowiecki rozmawia z Janem Macem z firmy Agromarket z Łobza
Teresa T.Maja i Jaro Reski ze Stowarzyszenia Kraina Poplątanych Dróg - Festiwal Regi
Z prof. Ireneuszem Ochmianem z Katedry Ogrodnictwa na ZUT w Szczecinie rozmawia Piotr Tolko
Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Od tego kto nas będzie reprezentował zależy kształt polityki unijnej. Powracamy do spotkania naszych rolników z unijnym komisarzem ds rolnictwa - Januszem Wojciechowskim.Protest naszych rolników wpisał się w szeroką i masową akcję prezentującą niezadowolenie rolników w całej Europie. O tym m.in. Marcin Kokolus rozmawia z rzecznikiem protestu na S3 w naszym regionie - Romanem Waszczykiem.
Sytuacja w rolnictwie w związku z napływem zboża z Ukrainy i stosunkowo niskimi cenami w skupie niepokoi branżę rolniczą. Marek Synowiecki rozmawia z Janem Macem z firmy Agromarket z Łobza, której magazyny zapełnione są ubiegłorocznym zbożem.
O szkodach w winnicach z prof. Ireneuszem Ochmianem z Katedry Ogrodnictwa na ZUT w Szczecinie rozmawia Piotr Tolko.
Stowarzyszenie "Kraina Poplątanych Dróg" związane jest z powiatem łobeskim. Jego projekt Festiwal Rzeki Regi: Odkrywanie Kultury w Nurcie Tradycji - zdobył dofinansowanie w programie EtnoPolska 2024 w kwocie 77 000,00 zł. W studiu pomysłodawcy Teresa T. Maja i Jaro Reski.
1234567