Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
S. Barna o rozmowach z rządem
A. Caban o protestach i oczekiwaniach rolnków
J. K. Ardanowski o możliwych rozwiązaniach dla rolników
A. Sobczyńska - sołtys Bielina
Szykuje się kolejny najazd ciągników na stolicę. Może to i lepiej, że jest to "najazd" a nie "zajazd", kto nie pamięta, czym jest "zajad", niech sprawdzi w intenecie albo wróci do szkolnych lat i do epopei narodowej "Pan Tadeusz". Wg zapowiedzi rolników - w środę 6 marca odbędzie się kolejny duży protest rolników w Warszawie. Organizuje go rolnicza Solidarność. W odróżnieniu od protestu z tego tygodnia, do Warszawy wjadą ciągniki. Rolnicy domagają się od rządu wycofania się z zapisów unijnego Zielonego Ładu i zatrzymania importu żywności z Ukrainy. Rolnicy zamierzają protestować mimo rozmów prowadzonych z premierem Donaldem Tuskiem. W czwartek szef rządu spotkał się z rolnikami. Przełomu nie było i nie zostało podpisane żadne porozumienie. Tusk poinformował, że wspólne postulaty rządu i rolników zostaną przedstawione w Brukseli. "Jesteśmy po tej samej stronie, przygotujemy listę postulatów z informacją, że polskie rolnictwo nie będzie respektowało zapisów, jeśli one nie ulegną zmianie" - tłumaczył premier.

W naszej dzisiejszej audycji - rozmowa ze Stanisławem Barną, przedstawicielem rolników z naszego regionu, który był na spotkaniu z premierem. O rolniczych protestach i możliwych rozwiązaniach mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski i Andrzej Caban z Mechowa w gminie Golczewo. Na koniec Anna Sobczyńska, czyli spojrzenie sołtysa i sekretarza gminy na życie codzienne mieszkańców wsi.
Kaziuki Wileńskie w Świdwinie, fot. UM Świdwin
Kaziuki Wileńskie w Świdwinie, fot. UM Świdwin
Posłuchaj
W najbliższy poniedziałek świętować będzie swoje imieniny Kazimierz, nic więc dziwnego, że ten weekend przebiega pod hasłem Kaziuków – oczywiście wszędzie tam gdzie zamieszkują Kresowiacy z Wileńszczyzny. Wileńskie Kaziuki odbywają się na ulicach wileńskiej starówki i na Placu Katedralnym. Odbywają się przedstawienia i pochód przebierańców i kuglarzy. Wileńskie Kaziuki rozpoczynały się zawsze w dniu świętego Kazimierza, patrona Litwy czyli 4 marca i były zwiastunem wiosny. Żadne Kaziuki nie odbyły się bez kolorowych palm zrobionych przez palmiarki z podwileńskich wsi i słynnych smorgońskich obwarzanków. W naszym regionie najbardziej znane Jarmarki Kaziukowe odbywają się w Świdwinie i w Stargardzie. My dzisiaj opowiemy o Kaziukach i zagramy wraz z Miejską Kapelą Wileńską.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników i pszczelarzy na drodze S3
Rolnicy na węźle Parłówko i w Kołobrzegu
Komisarz J. Wojciechowski na spotkaniu w rolnikami
Rolnicze protesty nie ustają. Rolnicy blokują najważniejsze węzły dróg krajowych i ekspresowych, zarówno na Pomorzu Zachodnim, jak i w całym kraju. Mamy już za sobą blokadę portów, trwają protesty na granicy z Ukrainą. Żądania pozostają niezmienne - odejście od europejskiego Zielonego Ładu i zamknięcie rynku wewnętrznego przed niekontrolowanym napływem ukraińskiej żywności i produktów rolnych. Nieformalnym centrum protestów w naszym regionie stał się myśliborski węzeł ekspresowej S3. Politycy koalicji rządowej a nawet sam prezes PiS wezwali Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa do dymisji. Ten jednak, zamiast spełnić to żądanie, wybrał się na rolnicze blokady, by rozmawiać z protestującymi. A zaczął od naszego regionu.

Rolnicy z łódzkiem zorganizowali spontaniczny protest - zablokowali ciągnikami wjazd na autostradę A2 i zjazd z niej na węźle Wartkowice. Protest miał związek z decyzją premiera Donalda Tuska, który poinformował, że przejścia graniczne z Ukrainą zostaną wprowadzone na listę infrastruktury krytycznej. Szef rządu podkreślił, że usprawni to transport pomocy wojskowej i humanitarnej do Ukrainy. Zdaniem rolników - decyzja premiera może oznaczać, że zakończone zostaną rolnicze protesty na granicy polsko-ukraińskiej, a taki sposób ich zakończenia - oburza rolników.

W naszej audycji relacje i rozmowy z rolnikami i pszczelarzami, którzy również uczestniczą w protestach.
Ludowe jest piekne
Ludowe jest piekne
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa do Brudzewic, wsi położonej niedaleko Suchania. To właśnie tam w 1983 roku Julia Wołowska założyła Zespół Ludowy „Jutrzenka”. W notce biograficznej możemy odczytać: społecznik, animatorka lokalnej kultury. Zawodowo związana z rolnictwem, społecznie zaangażowana działaczka i animatorka kultury ludowej. Mieszkanka ziemi stargardzkiej od 1945 roku. Muzyk lokalnej kapeli ludowo-biesiadnej. Inicjatorka wielu imprez kulturalnych w Brudzewicach, w gminie Suchań. Dodajmy, że w nagraniu towarzyszy jej mąż Bronek i członkini zespołu Maria Żaboklicka.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników
S. Barna i Ł. Buchajczyk o sytuacji w rolnictwie
W. Jakubowski - ekspert ds. ogrodnictwa
W tym tygodniu związkowcy z rolniczej "Solidarności" zablokowali krajową „10" w obu kierunkach. Jednak tym razem blokada miała inny charakter. Zamiast ciągników na drogach, po przejściu dla pieszych w Krąpieli spacerowali uczestnicy protestu. Taki model akcji ma być kontynuowany codziennie, aż do 10 marca. "Zaostrzymy protest, jeżeli nie będzie reakcji rządu" - mówili przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie rolnicy z regionu. Autami, a nie ciągnikami przyjechali do wojewody zachodniopomorskiego porozmawiać o ich problemach. Rolnicy sprzeciwiają się unijnej polityce tzw. Zielonego Ładu, czyli ograniczania produkcji kosztem poprawy jakości protestują przeciwko niskiej opłacalności, na co ich zdaniem ma import produktów z Ukrainy. Wczoraj natomiast po południu z rolnikami protestującym na drodze s3 na węźle Renice spotkał się unijny komisarz ds rolnictwa – Janusz Wojciechowski.
Kapela Dębniacy z Dębna
Kapela Dębniacy z Dębna
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Kapela Dębniacy prezentuje się już od kilku tygodni, a to wszystko dzięki archiwalnym nagraniom red. Z. Tararako. Dzisiaj posłuchamy kolejnych opowieści związanych z tą kapelą, jak również nie zabraknie grywanej przez nich muzyki. Zaczniemy dzisiaj od piosenki pt. Jedno jest niebo dla wszystkich, a następnie słuchać będziemy piosenki pt. Pogodnym wieczorem i Gdybym miał spirytus. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników na drodze nr 10
A. Walterowicz i S. Kubiak o proteście na drogach regionu
M. Wyder - rolnik z gm. Bielice
Konferencja z udziałem komisarza J. Wojciechowskiego
Rolnicy w całym kraju zablokowali drogi lokalne i krajowym. W naszym regionie ciągniki i maszyny rolnicze pojawiły się na drogach w kilkudziesięciu miejscach. Wg zapowiedzi protest ma trwać 30 dni. Bezpośrednią przyczyną protestu jest przedłużenie przez UE do czerwca przyszłego roku bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się też wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu. Uprawa wielu zbóż, rzepaku, kukurydzy jest obecnie w Polsce nieopłacalna, bo koszty produkcji przewyższają zyski ze sprzedaży.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski spotkał się z rolnikami protestującymi w województwie świętokrzyskim. Jak mówił – ma nadzieję, że Komisja Europejska zrezygnuje zakazu używania pestycydów i nakazu ugorowania oraz innych rozwiązań, przeciwko którym protestują rolnicy. Minister Siekierski zapewnił rolników, że polski rząd prowadzi rozmowy i z Komisją Europejską i ze stroną ukraińską. Minister rolnictwa zaapelował do rolników o zakończenie protestów i obiecał, że ich postulaty zostaną przedyskutowane przez rząd. wprowadzanie unijnych wymagań środowiskowych nie może odbywać się kosztem rolnictwa.

Blisko 150 ciągników zablokowało krajową „10”. Korek o długości kilkunastu kilometrów ciągnął się w obu kierunkach. To efekt dwóch blokad wprowadzonych jednocześnie, od strony Krąpieli i Suchania. Rolnicy zablokowali również krajową drogę s3 na węźle Myślibórz. Blokady w tym miejscu mają trwać każdego dnia. Policja wprowadziła objazdy, jednak cześć kierowców utknęła na trasie.

W związku z protestami rolników politycy rządzącej koalicji domagają się dymisji unijnego komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Z apelem do komisarza o rezygnację wystąpił nawet prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

W audycji m.in wypowiedzi protestujących rolników a także fragment ubiegłotygodniowej video-konferencji z komisarzem Wojciechowskim, zorganizowanej w ramach akcji Protest Rolników przez Jakuba i Łukasza Buchajczyków – właścicieli gospodarstwa w gm Drawno.
Kapela Ludowa Dębniacy
Kapela Ludowa Dębniacy
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Od pewnego czasu słuchamy piosenek w wykonaniu Kapeli Dębniacy, ale też rozmów, które przeprowadził z muzykantami Red. Zdzisław Tararako w 2009 i 2019 roku. Prezentowane nagrania piosenek pochodzą z 2013 i 2014 roku i zostały zarejestrowane w Dębnowskim Ośrodku Kultury. Dzisiejsze piosenki: Jedna Deska, Łowijok, Piosenka o naszym diable. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Protest rolników we Francji. fot. facebook
Protest rolników we Francji. fot. facebook
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
A. Kropopek i wysoka woda na Wyspie Puckiej
A. Balazs o sytuacji w rolnictwie i KGS
P. Dawiskiba i podsumowanie kampanii cukrowniczej
9 lutego w całym kraju odbędzie się strajk generalny rolników. Zablokowane zostaną wszystkie przejścia graniczne Polski z Ukrainą, a także drogi i autostrady - informuje NSZZ Solidarność RI. Powód decyzja Brukseli o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą i bierność władz Polski w kwestii importu płodów rolnych i artykułów spożywczych. Do protestów rolników dochodzi w wielu krajach zachodniej Europy, w tym Francji, Niemczech i Belgii. Tamtejsi rolnicy nie rezygnują z blokad, w Brukseli, przy okazji unijnego szczytu, doszło do gwałtownych starć rolników z policją. Rolnicy protestują przeciwko założeniom unijnej polityki klimatycznej, nadmiernemu importowi żywności z zagranicy, narzekają na nieopłacalną produkcję rolną i obciążenia administracyjne.

Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą do czerwca 2025 roku. Od czerwca tego roku mają obowiązywać limity w imporcie cukru, drobiu i jaj z Ukrainy, a kontyngenty będą ustalane na podstawie danych o wwozie tych produktów z Ukrainy w ostatnich dwóch latach. Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że Polska będzie proponować dalsze poprawki związane z zasadami importu ukraińskich towarów na rynek unijny. Podkreślił, że Komisja częściowo uwzględniła postulaty krajów, które zostały najbardziej dotknięte nadmiernym importem surowców rolnych ze wschodu. Polska opracowuje zasady limitowania importu z władzami Ukrainy. Minister rolnictwa dodał, że nie jest planowane zniesienie embarga na ukraińskie zboże, wprowadzone bezterminowo przez poprzedni rząd.

Unia Europejska nie reaguje na protesty rolnicze, bo to trudny temat w relacjach z Ukrainą – tak mówi ekspert Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. Jego zdaniem - unijne wsparcie dla tego kraju powoduje problemy w samej Unii. O pobłażliwości Unii w tej sprawie świadczy też milcząca zgoda na obowiązywanie embarga na ukraińskie zboże. W opinii eksperta, trudno spodziewać się, że Unia w tej sprawie dokona interwencji, będzie działać raczej zakulisowo.

09:41 01/02/2024
Kapela Dębniacy z Dębna
Kapela Dębniacy z Dębna
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu prezentowaliśmy piosenki w wykonaniu Kapeli Dębniacy jak również rozmowy z członkami Kapeli, które zostały zarejestrowane w 2009 roku, tj. w roku jej powstania. Dzisiaj ciąg dalszy tego spotkania. Posłuchamy m.in. takich piosenek: Jakie życie jest piękne, Moje kochanie, Kędy ty Jasiu.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
1234567