Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
W gospodarstwie M. Ignaszaka
dr. A. Malkowski i ekonomia
BS Goleniów
Konkurs "Wolin z rybą na talerzu"
Malowana Skrzynia i Zespół Lipka z Kobylanki
W następnym roku żywność nadal będzie zwolniona z podatku VAT - zadeklarował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Henryk Kowalczyk przypomniał, że utrzymanie obniżki cen artykułów spożywczych będzie zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej. Zerowy VAT dotyczy artykułów spożywczych obciążonych wcześniej pięcioprocentowym podatkiem. Ta stawka obejmowała najbardziej powszechne produkty: mięso, warzywa, owoce, zboża i mleko dla dzieci. Po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej zostały obniżone stawki VAT na paliwa silnikowe - do 8 procent, energię elektryczną i ciepło - do 5 procent, żywność i nawozy sztuczne - do zera. Tarcza w tej formie obowiązuje do końca roku.Komisja Europejska nie zgadza się na dłuższe stosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy sztuczne oraz obniżonej stawki na paliwa silnikowe.

W naszym programie wizyta w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji ziemniaków, sporo także o ekonomii - i w naszym komentarzu w rozmowie z ekonomistą, a także z prezesem Banku Spółdzielczego w Goleniowie.

Finał konkursu "Wolin z rybą na talerzu" rozstrzygnięty. Swoją wiedzę o rybach sprawdzili uczniowie ze szkół podstawowych z województwa zachodniopomorskiego. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 70 osób. W młodszych klasach zwyciężyła szkoła z Troszyna, a w starszych - uczniowie z Dziwnowa. W naszym programie zapraszamy na relację z półfinału tego konkursu, który odbył się na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Organizatorem tego konkursu jest Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków.
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
W gospodarstwie Marcina Grządko
ARiMR i dopaty obszarowe
Gęsina na talerzu
Konkurs ekologiczny w ZODR Barzkowice
Malowana Skrzynia i Zespół Lipka z Kobylanki
Jak wiadomo - są sprawy ważne i ważniejsze – do tych szczególnie ważnych dziś należy z pewnością kolejny mecz piłkarskiej reprezentacji Polski na mundialu w Katarze, dziś gramy z Arabią Saudyjską. Z innych ważnych rzeczy – wnioski o pomoc suszową za ten rok przysparzają rolnikom wiele problemów i trudności, stąd też głosy krytyki z ich strony. Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów rolnicy mogą jednak wykazać sprzedaż produktów rolnych z gospodarstwa nie tylko za pomocą faktur, ale także innymi dokumentami – oświadczeniami i umowami z innymi rolnikami. Wydłużono także termin składania wniosków o dopłaty za suszę do 30 listopada tak więc jeszcze jest trochę czasu

ARiMR przekazuje na konta rolników zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 r. zaliczki będą wypłacane do końca listopada, natomiast 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot płatności za ten rok. To ważne wsparcie dla gospodarstw rolnych, zwłaszcza obecnie, gdy mocno wzrosły ceny środków do produkcji i ceny paliw. W tym roku o dopłaty bezpośrednie ubiega się ponad 1 mln 200 tys rolników. Pula pieniędzy to ok. 17 mld zł. Więcej na ten temat w naszej relacji, przygotowanej przy współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W naszym programie wizyta na polu i rozmowa z jurorem konkursu "Gęsina na św. Marcina". W ZODR Barzkowice odbył się konkurs wiedzy ekologicznej dla uczniów szkół średnich.Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
dyr. P. Dawiskiba o kampanii w Cukrowni Kluczewo
G. Wawrzyniak o produkcji i ekonomii w ogrodnictwie
J Korpysa o znaczeniu dopłat w rolniczych finansach
ARiMR i wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich
Ekipa Hotelu Seaside o konkursie kulinarnym i gęsinie
Malowana Skrzynia i Zespół Lipka z Kobylanki
Wysokie jak na listopad temperatury niestety przeniosły się w inne rejony świata, nam przyszło się zaś mierzyć z chłodem. Jeszcze widać ciągniki z pługami podążające z pola na pole, znak więc, że jeszcze można nadrobić uprawowe zaległości, zwłaszcza, że niezbyt mokro na polach i w wiele miejsc jeszcze da się wjechać.

Resort rolnictwa po raz kolejny przedłużył nabór wniosków o pomoc klęskową. Ostateczny termin to 30 listopada. To w związku z tym, że wniosków o pomoc było bardzo dużo, że aplikacja suszowa się zawieszała. Jak poinformował wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk – do wniosków można załączyć nie tylko faktury sprzedaży, ale również inne dokumenty, typu umowy między rolnikami czy oświadczenia rolnika, który sprzedawał na targowisku. O taką możliwość apelowała m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Senat poparł bez poprawek ustawę, której celem jest pomoc rolnikom najbardziej poszkodowanym na skutek wojny na Ukrainie. Dotyczy to rolników utrzymujących trzodę chlewną w tzw. cyklu zamkniętym, tj. produkujących prosięta. Maksymalne wsparcie - to 70 tys. zł.

W naszym programie zajrzymy do Cukrowni Kluczewo, która pracuje pełną parą i to nie tylko teraz. W zakładzie trwa bowiem modernizacja urządzeń, po to by zwiększyć dobowy przerób buraków cukrowych. Co ciekawe - zakład jest samodzielny pod względem energetycznym, o czym opowie dyrektor - Paweł Dawiskiba.

Porozmawiamy także o ekonomii oraz o znaczeniu dopłat rolniczych.

Każdego roku Koła Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o pomoc finansową przeznaczoną na realizację swoich działań i celów statutowych. W tym roku ARiMR prowadził nabór wniosków do 30 września. Ogółem w Polsce funkcjonuje niemal 11 tysięcy kół, zarejestrowanych Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich, który funkcjonuje pod nadzorem ARiMR. Wysokość pomocy zależy od liczby członków koła i wynosi od 5 do 7 tys zł. W tym roku budżet państwa przeznaczył na wsparcie w sumie 70 mln zł.
Więcej na ten temat w naszej relacji, przygotowanej przy współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
1 nsz powitaine
E. Szczepanik przed kampanią cukrowniczą
P. Dawiskiba o kampanii w Kluczewie
ARiMR i działania środowiskowe
dlaczego warto hodowac gęsi? KGW Wierciszewo
Malowana Skrzynia i Zespół Lipka z Kobylanki
Prace polowe trwają w najlepsze w tych gospodarstwach, gdzie uprawiane są buraki cukrowe. Jedyna w naszym regionie - cukrownia w Kluczewie pracuje pełną parą i to wcale nie jest tak, że tylko teraz - podczas kampanii cukrowniczej. Trwa bowiem proces modernizacji firmy, a więcej o tym w rozmowie z dyrektorem zakładu. Zajrzymy także na pole, gdzie od lat uprawia


W programie także nieco więcej na temat działań rolno-środowiskowych, realizowanych przez zachodniopomorskich rolników. Odwiedzimy powiat szczecinecki, który jest liderem tego typu działań w regionie, a także w kraju. Nasza relacja powstała przy współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Po raz kolejny odbyła się akcja "Gęsina na św. Marcina" - wspólne przedsięwzięcie Slow Food Polska z restauracjami z całej Polski. W Szczecinie najlepsze dania z gęsiny zostały nagrodzone 11 listopada w Hotelu Park. My porozmawiamy z uczestnikami konkursu, o ich kulinarnej pasji, a także o tym, dlaczego warto wrócić do gęsiny w naszej kuchni. Chociaż - od czasu do czasu.

Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
T. Olech i kampania cukrownicza
System IRZ ARiMR
A. Buławski o akcji "Gęsina na św. Marcina"
Malowana Skrzynia i Zespół Lipka z Kobylanki
Już od ponad miesiąca trwa kampania cukrownicza, nie tylko w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. ale także i w innych koncernach, ale jako że mamy tu - w regionie Cukrownię Kluczewo, należącą do KGS, to skupimy się na niej. Kampania wystartowała 21 września i do tej pory w Kluczewie skupiono ok. 35 proc. z miliona ton buraków, bo taki jest plan na ten sezon. Kampania potrwa ok 120 dni i powinna zakończyć się pod koniec stycznia przyszłego roku.

Niecałe 6 tysięcy wniosków na 530 milionów złotych złożyli rolnicy w Polsce na działania, ujęte w Krajowym Planie Odbudowy. Od poprzedniego miesiąca trwa nabór na cztery programy dla rolników i mieszkańców wsi. Największą popularnością cieszą się dopłaty do wymiany dachów budynków pokrytych azbestem. Aby złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach projektów ujętych w KPO, należy przesłać go internetowo za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W programie także nieco więcej na temat systemu ewidencji i rejestracji zwierząt IRZ, prowadzonego przez ARiMR. Materiał powstał przy współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przypomnimy dlaczego warto jeść gęsinę i to nie tylko w ramach akcji "Gęsina na św. Marcina"

Na koniec - muzyka ludowa, dziś w cyklu "Z Malowanej Skrzyni" zapraszam na spotkanie z Zespołem Folklorystycznym Lipka z Kobylanki.
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
ARiMR - dopłaty do materiału siewnego
ARiMR - dopłaty do materiału siewnego
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
G. Wawrzyniak o produkcji kwiatów
A. Maliszewska - Polska Izba Mleka
ARiMR - dopłaty do materiału siewnego
Malowana Skrzynia - Zespół Rutka
Nadal słonecznie za oknem. Ile nawozów wysiać – to pytanie stawia sobie wielu rolników, tymczasem - autoryzowany dystrybutor znanego polskiego producenta nawozów azotowych opublikował nowy cennik. Tam - niższe ceny niektórych nawozów, co może napawać nadzieją.

Wysoki poziom cen nawozów budzi niepokój wśród rolników i Izba Rolniczych, bo opłacalność produkcji może bardzo mocno spaść. To w dłuższym okresie może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo żywnościowe i plony roślin uprawnych. Jeżeli problem nie zostanie rozwiązany do przyszłej wiosny, to żniw rzepakowych po prostu nie będzie – alarmuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. W związku z tym, Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem o interwencję na rynku nawozów do ministra Henryka Kowalczyka.

W audycji - o sytuacji branży kwiaciarskiej przed 1 listopada, sprawdzimy jak wygląda sytuacja rolników produkujących mleko, i czy wzrost cen mleka w skupie oznacza też wyższe zyski dla gospodarstw?

Przypomnimy także o dopłatach do materiału siewnego. Materiał powstał przy współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Rolnik - M. Wyder o swoim gospodarstwie
Zaliczki dla rolników z ARiMR i wsparcie ROD
Kiermasz w Zespole Szkół CKR w Zdrojach
Kiermasz roślin w Off Marinie
Malowana Skrzynia - Zespół Wrzos
Wygląda na to, że coś drgnęło w cenach nawozów i widać niewielkie spadki. Zgodnie z decyzją rządu rolnicy zostaną objęci od 1 grudnia 2022 mechanizmem maksymalnej ceny energii elektrycznej, to 785 zł za 1 MWh. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca rolnikom zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich na ten rok. Wypłaty rozpoczęły się 17 października i potrwają do końca listopada. Później rolnicy otrzymają pozostałe kwoty.

Dziś w programie będzie o dopłatach bezpośrednich, o sytuacji w gospodarstwach okiem jednego z rolników z rejonu Pyrzyc, sporo powiemy też o zieleni wokół nas, a to za sprawą kiermaszu ogrodniczego w Zespole Szkół w Szczecinie-Zdrojach i w Off Marinie.

W województwie zachodniopomorskim trwa cykl spotkań organizowanych przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego poświęconych tworzeniu Lokalnych Partnerstw Wodnych w powiatach. Do tej pory zawiązało się partnerstwo w powiatach - drawskim, kołobrzeskim, koszalińskim, świdwińskim, sławieńskim, polickim, kamieńskim, myśliborskim, szczecineckim, białogardzkim i gryfińskim. Ideą Lokalnych Partnerstw ds. Wody jest współpraca w pomiędzy mieszkańcami, instytucjami i urzędami w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa.
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Akt nadania piekarni A. Wojciechowskiego
Akt nadania piekarni A. Wojciechowskiego
Decyzja Miasta w sprawie piekarni A. Wojciechowskiego
Decyzja Miasta w sprawie piekarni A. Wojciechowskiego
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Prace polowe - M. Potyralski
dr A. Malkowski i komentarz ekonomiczny
Sytuacja na rynku mleka
A. Wojciechowski o historii zakładu i sytuacji branży piekarniczej
Malowana Skrzynia - Zespół Pyrzyczanka
Wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich na 2022 rok wg MRiRW, ma rozpocząć się 17 października 2022 r. Wypłata potrwa do końca listopada, od 1 grudnia ARiMR rozpocznie wypłatę końcowych płatności. Zaliczki dopłat bezpośrednich za 2022 r. będą wypłacane na maksymalnym poziomie określonym w przepisach unijnych, czyli 70 proc. w przypadku dopłat bezpośrednich i 85 proc. w odniesieniu do płatności PROW.

Od 17 października do 15 listopada 2022 roku będzie można składać do ARiMR wnioski na wymianę dachu z eternitu. To działanie oczekiwane przez rolników, ponieważ o ile od wielu lat można uzyskać dopłaty do utylizacji azbestu, które realizują samorządy, jednak dopłat do wymiany dachów nie było.

W naszym regionie odbywają się spotkania w ramach prac nad utworzeniem lokalnych partnerstw na rzecz wody (LPW). Mają one na celu poprawę efektywności zarządzania wodą na obszarach wiejskich. Spotkania z udziałem rolników, samorządowców i przedstawicieli Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach odbywają się w każdym z powiatów.

W programie - rolnik w pracy, zajrzymy do gospodarstwa Mirosława Potyralskiego.
Komentarz ekonomiczny dr A. Malkowskiego.

O sytuacji na rynku mleka - Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka.

O kondycji branży piekarniczej i historii swojego zakładu - A. Wojciechowski.

W "Malowanej Skrzyni" występ Zespoły "Pyrzyczanka".
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie i afera paszowa
W gospodarstwie A. Cabana
dr A. Malkowski i komentarz ekonomiczny
Wojewódki finał Agroligi
Festyn Złota Dynia 2022
Kapela "Swojacy" z Mirosławca
Jest afera! Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało przedstawicieli firmy, produkującej komponenty do pasz dla drobiu. Firma miała sprowadzać zza granicy i wprowadzać do obrotu kwasy tłuszczowe, które nie powinny być stosowane przy produkcji pasz. Wicepremier, szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk pytany o to, czy mamy się, czego obawiać, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w związku z tą sprawą powiedział - O kurczaki nie musimy się obawiać; weterynaria nadal będzie intensywnie badać wszelkie próbki, zarówno mięsa, jak i pasz. Jeśli chodzi o zdrowotność kurczaków, to przez ostatnie dwa lata systematycznie weterynaria sprawdza jakość pasz, nie ma dioksyn, metali ciężkich, czyli tych elementów oleju technicznego". A jeszcze tak niedawno tłumaczono rolkom, którzy próbowali swoich sił w przetwórstwie - "Dajcie spokój, musicie spełnić tyle norm sanitarnych! To nic, że wytwarzacie żywność i przetwory dla waszych rodzin. Na rynek w ten sposób nie możecie!".... I to jest prawdziwy skandal!

W programie rozmowa o zakończonym sezonie żniwnym, dr. Arkadiusz Malkowski - ekonomista z ZUT-u wyjaśni nam zawiłości rynku żywnościowego. Zajrzymy na finał wojewódzki konkursu "Agroliga" i na tegoroczny festyn "Złota Dynia". Gościem "Malowanej Skrzyni" będą muzycy z Kapeli "Swojacy" z Mirosławca.
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Targi w Barzkowicach
dr. A. Malkowski i ekonomia
Dozynki w Jesionowie
Poradnik Grzybiarza
Zapowiedzi wydarzeń w regionie
Malowana Skrzynia - Zespół Swojacy z Sitna
Nadal bardzo ciepło i serdecznie – i tak będzie jeszcze długo - wspominamy w naszych codziennych rozmowach i przemyśleniach naszego redakcyjnego kolegę, twórcę tego programu - red. Zdzisława Tararako, którego pożegnaliśmy w ub tygodniu. Przydała by się Zdzichu czasem twoja celna i kąśliwa nieco uwaga na temat ten czy inny. Taki kubeł zimnej wody na te czy inne plany, opinie, działania, i generalnie na rzeczywistość. Nie pozostaje nam nic innego jak zastanowić się przez chwilę – jak to widziałeś? I tak, jak to widziałeś – samemu ujrzeć, ocenić i skomentować.

A czasy są to dziwne, z pewnością – nieprzewidywalne. Jak będzie dalej na świecie w kraju w rolnictwie w gospodarce i w naszych gospodarstwach? – nawet najmądrzejsi nie podejmują się oceniać. O przyczynach takiego stanu rzeczy będą spierać się politycy – im zostawmy tę rolę. My musimy skupić się na skutkach, na tym co się dzieje i jakoś to przetrwać. Tylko właściwy rolnikom i mieszkańcom wsi - optymizm może sytuację uratować. Cóż nam pozostaje jak tylko nie zamartwiać się na zapas, robić swoje najlepiej jak się da, zadbać o swe rodziny, o zapasy i to wszelakie - na zimę i wiosnę, może oszczędzić tam gdzie się da? wtedy z pewnością jakoś się to poukłada. Spokój, rozsądek, mądrość - tylko to może nas uratować. Dorzuciłbym tu jeszcze liczenie na siebie, nie oglądanie się że ktoś nam coś da, bo pytanie – niby skąd? Bo jak wiadomo – jeśli gdzieś coś dostajemy to gdzieś indziej zaczyna brakować, a jak to mówią jeszcze inni - jak chcesz liczyć, licz na siebie!

Dziś w programie nadrobimy pewne zaległości, które życie w swej nieprzewidywalności nam przygotowało, powrócimy i do targów w Barzkowicach tak przecież, niedawnych, jak i do rozmów z rolnikami podczas dożynek gminy Przelewice w Jesionowie. A ponieważ sezon grzybowy w pełni, to tak dla przypomnienia – na koniec - parę rad od leśnika i przypomnień, jak w lesie zachować się należy. Uprzejma ode mnie prośba juz teraz – zostawcie swe samochody nieco dalej od lasu, nie wjeżdżajcie pod same drzewa i nie rozjeżdżajcie leśnych ścieżyn. Z szacunkiem podejdźcie to natury która zupełnie bezinteresownie i za darmo daje wam swe owoce.
1234567