Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi » Na szczecińskiej ziemi
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników przed KOWR
KGW Smolęcin
Zgodnie z wynikami sondy przeprowadzonej przez jeden z branżowych portali internetowych ponad 40 proc. gospodarstw nie zakupiło nawozów mineralnych na pierwszą wiosenną dawkę. Czyli niemal połowa rolników na razie zwleka z zakupami licząc koszty. To co może rolników przekonać do zakupów nawozów to ostatnie obniżki cen z drugiej strony – nadal nie zachęcają do zakupów niskie ceny pszenicy i rzepaku w skupie.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk liczy na szybką decyzję Komisji Europejskiej w sprawie dopłat do pszenicy oraz kukurydzy dla polskich rolników ze względu na wojnę na Ukrainie. wysokość dopłat będzie zależała od odległości danego województwa od portów, ponieważ ta wpływa na ceny zbóż. Dlatego rolnicy z województwa podkarpackiego i lubelskiego mają otrzymywać 250 złotych dopłaty do tony sprzedanej pszenicy, a np. z Małopolski 200 złotych do tony – mówił wicepremier na spotkaniu w Tarnowie

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie trybu przyznawania i wypłaty nowych płatności w ramach 5 ekoschematów trafił do prac rządowych. Ekoschematy to płatności za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Jeśli ktoś ich nie przeprowadzi otrzyma podstawową stawkę dopłat. Wnioski o dopłaty będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która również - podobnie jak ośrodki doradztwa - będzie dysponować wiedzą na temat szczegółowych zasad. Podkreślam – słowo "będzie", bo na razie wszyscy czekają na szczegóły, a tych na razie brak.

Do tej samej powierzchni, w tym samym roku, może być przyznanych kilka płatności w ramach ekoschematów, ale z wyjątkami. Każdy, kto zgłębia się w zasady – co z czym można łączyć, który ekoschemat z którym, a co nie, i jak to się ma do działań rolno- środowiskowych, i dotychczasowych i nowych - zaczyna po chwili się gubić. Szkoda tylko, że zamiast upraszczać – komplikujemy sobie życie, no i pytanie – po co?

W naszym programie dziś o tym dlaczego rolnicy protestują przed szczecińską siedzibą KOWR, jakie mają oczekiwania i postulaty, co na to przedstawiciele instytucji, o kolejnym KGW, które powstało w gminie Kołbaskowo – to we wsi Smolęcin. Na koniec Malowana Skrzynia czyli – tradycyjnie - coś na uspokojenie skołatanych nerwów.
 

Zobacz także

2023-07-15, godz. 07:00 [15.07.2023] Na szczecińskiej ziemi - zapraszają Małgorzata Furga i Piotr Tolko Dzisiaj m.in. druga część rozmowy Piotra Tolko z Arturem Balazsem rolnikiem, politykiem, byłym ministrem rolnictwa, ale także porozmawiamy z Pawłem Grzelakiem… » więcej 2023-07-15, godz. 07:00 [15.07.2023] Z malowanej skrzyni prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu przypomnieliśmy początki Pyrzyckich Spotkań z Folklorem… » więcej 2023-07-08, godz. 06:00 [08.07.2023] Rozpoczęły się tzw. małe żniwa, choć jeszcze nie w naszym regionie. Sprzedaż zbóż z dopłatą do… Jeszcze nie w naszym regionie ale w innych - tak. Rozpoczęły się tzw. małe żniwa, na razie koszone jest ziarno jęczmienia. Ceny idą w dół, np. w naszym… » więcej 2023-07-08, godz. 07:00 [8.07.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. W tym roku nie odbyła się 42 edycja Pyrzyckich Spotkań z Folklorem. W… » więcej 2023-06-30, godz. 17:30 [01.07.2023] Unijna zgodna na wsparcie polskich rolników. Plantatorzy buraków o sytuacji gospodarstw. Festiwal Kultury… Przedstawiciele państw UE zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia finansowego w wysokości 100 milionów euro. Polscy rolnicy dostaną… » więcej 2023-07-03, godz. 10:18 [1.07.2023] Z malowanej skrzyni - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj przybliżamy historię Zespołu "Złoty Kłos" z Goleniowskiego Domu… » więcej 2023-06-24, godz. 06:00 [24.06.2023] Co dalej z przewozem ukraińskich zbóż przez Polskę? Dzień Pola Cukrowni Kluczewo i rozmowy o rolniczej… Minister rolnictwa Robert Telus liczy, że polskim władzom uda się porozumieć z Komisją Europejską w sprawie warunków przewozu ukraińskich zbóż przez… » więcej 2023-06-24, godz. 07:00 [24.06.2023] "Z Malowanej Skrzyni" W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa do udziału w III Międzynarodowym Festiwalu Kultury… » więcej 2023-06-17, godz. 06:00 [17.06.2023] Wsparcie finansowe UE dla polskich rolników - na razie zawieszone. Minister rolnictwa o eksporcie nadwyżek… Są problemy z unijną pomocą za straty spowodowane nadmiernym importem z Ukrainy. Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski obwinia przewodniczącą… » więcej 2023-06-17, godz. 07:00 [17.06.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu prezentowaliśmy piosenki Zespołu Kalina z Kobylanki. O początkach… » więcej
12345