Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spodziewa się, że w czerwcu zostanie przedstawiony partner do realizacji środków zaradczych Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez koncern.
Pytany czy do końca roku uda się zamknąć tę transakcję wskazał na warunki, które muszą być spełnione. Wśród nich wymienił wydzielenie rafinerii. - To jest proces bardzo ciężki, to jest kwestia na przykład systemów informatycznych, koncesji, certyfikatów, umów, które trzeba prolongować, umów bankowych kredytów - zaznaczył.

Wskazał, co jest najtrudniejsze w tym procesie. - Najcięższym procesem w warunkach zaradczych jest nie wydzielenie stacji (...), największy problem to wydzielenie do spółki aktywów - zwłaszcza, że aktywa związane z rafinerią gdańską są częściowo w niej, a EFRA jest częściowo pod spółką Asfalt, więc to są kwestie podziałów - wyjaśnił.

Niedawno Orlen poinformował, że ma już krótką listę partnerów.

W połowie lipca 2020 roku Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na fuzję Orlenu z Lotosem. Bruksela uzależnia ostateczną akceptację od wywiązania się przez PKN Orlen ze wszystkich zobowiązań. Chodzi między innymi o sprzedaż na rzecz niezależnego podmiotu 30 procent udziałów rafinerii przejętej Grupy Lotos.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek pytany czy do końca roku uda się zamknąć tę transakcję wskazał na warunki, które muszą być spełnione. Wśród nich wymienił wydzielenie rafinerii.
Wskazał, co jest najtrudniejsze w tym procesie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty