Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że sąd wstrzymał decyzję prezesa UOKiK o zgodzie na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press. Wniosek w tej sprawie składał sam Rzecznik. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował na Twitterze, że koncern nie dostał żadnej informacji z sądu na temat Polska Press.
Jak napisano w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika o wstrzymanie przejęcia przez Orlen Polska Press. Taką informację RPO uzyskał telefonicznie w sekretariacie Wydziału Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Sądu Okręgowego w Warszawie. Decyzja sądu zapadła 8 kwietnia. Wkrótce do biura RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek napisał na Twitterze, że "jest zdumiony”, iż Rzecznik Praw Obywatelskich ogłasza - jak napisał - "rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną". Dodał, że jego firmę zdziwiłoby, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów.

W stanowisku PKN Orlen przekazanym do sądu w ubiegłym tygodniu w związku z wnioskiem RPO napisano, że wniosek ten jest niedopuszczalny i że możliwość wstrzymania decyzji nie dotyczy każdej decyzji prezesa UOKiK. PKN Orlen wystąpił o oddalenie wniosku Rzecznika.

Poza tym - jak napisano w stanowisku PKN Orlen, RPO wykroczył poza zakres dopuszczony w przepisach. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK, zaś prezes UOKiK ma trzy miesiące na przesłanie tego odwołania do sądu, jeśli wcześniej w trybie autokontroli nie zmieni swojej decyzji o zgodzie na koncentrację.

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK 10 grudnia 2020 roku. 5 lutego 2021 roku prezes UOKiK zgodził się na przejęcie przez PKN Orlen grupy Polska Press, zrzeszającej największe dzienniki regionalne w Polsce.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar 5 marca wnioskował do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wstrzymanie decyzji prezesa UOKIK, argumentując, że "spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji”. Wnioskował też o uchylenie zgody UOKiK na to przejęcie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty