Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Dzięki środkom unijnym i budżetowym mieszkańcy ponad 100 gmin wygodniej podróżują oraz bezpieczniej i sprawniej dojeżdżają do pracy i szkoły - podsumowały PKP PLK. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Dzięki środkom unijnym i budżetowym mieszkańcy ponad 100 gmin wygodniej podróżują oraz bezpieczniej i sprawniej dojeżdżają do pracy i szkoły - podsumowały PKP PLK. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Ponad 20 miliardów złotych kosztowały zrealizowane już inwestycje w ramach Krajowego Programu Kolejowego.
PKP Polskie Linie Kolejowe podsumowały dotychczasowe prace związane między innymi z modernizacją linii kolejowych. Plan zakłada między innymi remont 9 tysięcy kilometrów torów, kilkuset przystanków i przejazdów kolejowo-drogowych.

Jak mówił prezes PKP PLK, Ireneusz Merchel, udało się zmodernizować kilka ważnych tras. Chodzi między innymi o odcinki na terenie aglomeracji warszawskiej - ze stolicy do Grodziska Mazowieckiego i odcinek Rembertów-Zielonka-Tłuszcz.

W ramach programu "Polska Wschodnia" zmodernizowano natomiast trasę Lublin-Stalowa Wola oraz odcinek Szczytno-Ełk.

W samej Warszawie zmodernizowano i przywrócono dla ruchu pasażerskiego między innymi tak zwaną linię obwodową.

Krajowy Program Kolejowy to pieniądze z budżetu państwa oraz środki z kilku programów wsparcia z Unii Europejskiej. Dzięki nim udało się wznowić ruch na wybranych odcinkach i podłączyć kilka miejscowości do sieci kolejowej. Chodzi między innymi o Lubin, który przez lata nie miał dostępu do kolei.

Pociągi wróciły także na trasę z Mielca do Dębicy, a także na trasy z Lubartowa do Parzewa, czy z Kielc do Buska.

Modernizacja wielu odcinków skróciła czas podróży. Pociągi szybciej jadą między innymi na trasach z Warszawy do Gdańska, Lublina i Radomia, a także na odcinku Katowice-Kraków.

W ramach KPK zmodernizowano i odbudowano około 370 przystanków. Windy, pochylnie, specjalne oznakowania, zwiększyły komfort i jakość dostępu do kolei już dla tysięcy podróżnych korzystających zarówno ze stacji w dużych miastach, takich jak Szczecin, Lublin, Rzeszów, Gdańsk Główny, jaki i w mniejszych miejscowościach, jak Świebodzice, Pisz, Rogożno, Jelenino, Górażdże.

Ponad 50 nowych przystanków w dodatkowych lokalizacjach zwiększyło dostępność do kolei.

To nowe przystanki w większych miastach na przykład Warszawa Powązki, Kraków Bronowice, Olsztyn Likusy, ale i w małych miejscowościach i na rogatkach aglomeracji na przykład Iwiny koło Wrocławia, Parzniew koło Warszawy, Orzechowicze na Podlasiu, Szydłów Centrum w województwie opolskim.

Dzięki środkom unijnym i budżetowym mieszkańcy ponad 100 gmin wygodniej podróżują oraz bezpieczniej i sprawniej dojeżdżają do pracy i szkoły - podsumowały PKP PLK.
Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty