Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
W listopadzie będzie realizowany projekt „Niewidomi w bibliotece. Spotkajmy się tam, gdzie nie sięga wzrok”. Jest to mikro-inicjatywa realizowana ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W naszym regionie, spośród osób niewidomych i niedowidzących, zaledwie 10% jest aktywnych społecznie. Działania w ramach Mikro-inicjatywy mają zachęcić do większej aktywności te osoby, które z różnych przyczyn nie są aktywne. Aby tak się stało należy między innymi zadbać o odpowiednie przeszkolenie osób mających z nimi kontakt. Celem projektu jest stworzenie w bibliotece przestrzeni sprzyjającej integracji, aktywizacji, akceptacji i uwrażliwieniu. Będą o to dbali między innymi bibliotekarze, posiadający odpowiednią wiedzę i kompetencje. Dzięki wypożyczaniu audiobooków osoby niewidome uaktywnią się społecznie.
Przeszkoleni wolontariusze będą ich wspierać i pomagać im w kontakcie ze światem zewnętrznym. Osoby z dysfunkcją wzroku dowiedzą się o funkcjonowaniu Polskiego Związku Niewidomych, od którego można dostać duże wsparcie, co jest ważne dla rodzin i samych niewidomych, szczególnie tych krótko po utracie wzroku. Młodzież, która weźmie udział w warsztacie integracyjnym stanie uwrażliwiona na potrzeby innych.
Mamy nadzieję, że zrealizowana Mikro-inicjatywa realnie przyczyni się do wzrostu liczby osób niewidomych wypożyczających audiobooki, a przez to mających kontakt z literaturą. Wyłoni również grupę wolontariuszy, którzy aktywnie i na długo włączą się w pomoc osobom niewidomym w kontaktach ze światem zewnętrznym, co zachęci ich też do większej aktywności społecznej. Bibliotekarze, którzy dzięki szkoleniu nabędą konkretne umiejętności otworzą się na osoby niewidome, będą potrafili prawidłowo je obsłużyć, zadbają o przyjazną i funkcjonalną przestrzeń, pozyskają środki na audiobooki, czytniki i inny sprzęt dla osób niewidzących. Osoby zdrowe, które wezmą udział w wykładzie i szkoleniu nabędą wiedzę, którą będą mogli użytecznie wykorzystać w codziennym życiu, w sytuacjach, w których można pomóc osobie niewidomej na ulicy czy w tramwaju.
Wydarzenia
Warsztat integracyjny dla osób niewidomych i młodzieży licealnej.
Odbędzie się 18.11.2014, w godz. 17.00–19.00, filia 54 ProMedia, al. Wojska Polskiego 2.
Warsztat poprowadzi Weronika Fibich z Teatru Kana
Warsztat dla bibliotekarzy „Obsługa czytelników z dysfunkcją wzroku”.
Odbędzie się 25.11.2014, w godz. 11.00–15.00, filia 54 ProMedia, al. Wojska Polskiego 2.
Skierowany do bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, innych szczecińskich bibliotek, Książnicy Pomorskiej i jej filii w województwie.
Drugi moduł warsztatowy: „Sztuka opowiadania historii – story telling” będzie dotyczył przykładowego działania, które można zrealizować w bibliotece i zaangażować do niego również osoby niewidome.
Warsztaty poprowadzą: Anna Rutkowska i Agata Baj.
Uczestnicy warsztatu otrzymają certyfikat.

Warsztat dla wolontariuszy: „Pomagam osobie z dysfunkcją wzroku. Nie boję się i potrafię”
Odbędzie się 25.11.2014, w godz. 17.00–19.00, filia 54 ProMedia, al. Wojska Polskiego 2.
Skierowany do wolontariuszy indywidualnych i działających w Politesie. Warsztat poprowadzą: tyflopedagog PZN Anna Okupińska i bibliotekarz Anna Rutkowska.
Uczestnicy warsztatu otrzymają certyfikat.
Spotkanie otwarte: „Godziny widzenia”
Odbędzie się 27.11.2014, w godz. 14.00–19.00, filia 54 ProMedia, al. Wojska Polskiego 2.
Dla wszystkich zainteresowanych spotkanie otwarte (czytelnicy, mieszkańcy miasta, osoby niewidome i ich rodziny, wolontariusze). Spotkanie odbywać się będzie w godzinach popołudniowych, rozpocznie się od spotkania z członkami PZN, obejmie też wykład okulisty, krótkie szkolenie z pomocy osobom niedowidzącym w codziennych sytuacjach, (przeprowadzi je tyflopedagog Anna Okupińska), prezentację biblioteki i audiobooków. Na zakończenie przewidziano występ niedowidzącej Alicji Czarnuszki, która zaprezentuje monodram „Niewidka”.
Wszyscy zainteresowani będą mogli zapisać się do biblioteki, dowiedzą się z jakiej oferty mogą skorzystać w Polskim Związku Niewidomych, będą mogli porozmawiać z wolontariuszami, którzy w przyszłości pomogą dotrzeć do biblioteki lub do siedziby PZN.
Grupą docelową projektu są mieszkańcy Szczecina, bibliotekarze, wolontariusze, osoby niedowidzące i niewidome, członkowie PZN.
Mieszkańcy Szczecina mają w swoich rodzinach lub w najbliższym otoczeniu osoby z dysfunkcją wzroku, które nie korzystają ze zbiorów biblioteki, bo np. o tym nie wiedzą, nie mają też świadomości, że specjalistyczną pomoc i opiekę mogą uzyskać w siedzibie PZN.
Bibliotekarze wśród czytelników mają osoby z dysfunkcją wzroku, często nie potrafią ich prawidłowo obsługiwać (brak im wiedzy specjalistycznej), często nie wiedzą też w jaki sposób rozszerzyć swoją ofertę dla osób niedowidzących.
Wolontariusze, którzy chętnie włączają się w pomoc nie posiadają praktycznych umiejętności potrzebnych do udzielenia odpowiedniej pomocy.
Członkowie PZN bardzo często nie korzystają z oferty kulturalnej biblioteki, po utracie wzroku nie czytają tradycyjnych książek i nie wiedzą, że mogą wypożyczać audiobooki.
Projekt swoim zasięgiem obejmie głównie Szczecin, ale też woj. zachodniopomorskie.

Partnerami są Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Stowarzyszenie Media Dizajn, Polski Związek Niewidomych Oddział w Szczecinie, Książnica Pomorska, Polites, Teatr Kana, Szczeciński Inkubator Kultury, Miasto Szczecin, ESPERO.
 

Zobacz także

2014-10-13, godz. 17:21 [13.10.2014] Wesprzyj kampanię ONZ i powiedz NIE dzieciom w armii! 6 marca 2014 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchomiła nową inicjatywę w celu zakończenia rekrutacji i wykorzystania dzieci w konfliktach sił rządowych… » więcej 2014-10-13, godz. 13:18 [13.10.2014] Wykład otwarty "Fizjologia żywienia osób niepełnosprawnych psychicznie" zorganizowany przez Stowarzyszenie… Wykład odbędzie się 16 października o godz.16.30 w Domu Klubie, Al. Bohaterów Warszawy 27. » więcej 2014-10-13, godz. 12:12 [13.10.2014] Zakład Aktywności Zawodowej w Dobrej z europejską nagrodą Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie zostało laureatem Europejskiej Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2014… » więcej 2014-10-13, godz. 09:58 [13.10.2014] Wsparcie dla "Iskierki" Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Iskierka" poszukuje wsparcia na remont lokalu na Felczaka 17. » więcej 2014-10-10, godz. 11:10 [10.10.2014] Nie walczą jak Bruce Lee, ale...- to tytuł reportażu opowiadającego o nowym projekcie PZN w Szczecinie Od kliku lat realizowane są różnego rodzaju projekty, które mają na celu przygotowanie ludzi w starszym wieku na wszelakiego rodzaju zagrożenia. I tak Szczeciński… » więcej 2014-10-10, godz. 10:55 [10.10.2014] Nowe Pole Nadziei Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych Fundacja Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych wraz wychowawcami Przedszkola Publicznego nr 48 „Leśna Gromada” oraz studentami Wydziału Pedagogiki… » więcej 2014-10-10, godz. 10:51 [10.10.2014] "Maraton Makulaturowy - zamieniamy papier na leki" - akcja TOZ Szczecin Konkurs "Maraton Makulaturowy - zamieniamy papier na leki" wystartował oficjalnie w sobotę 4 października 2014 r. i potrwa prawie do końca maja 2015 r. Adresowany… » więcej 2014-10-10, godz. 10:41 [10.10.2014] ADHD Szczecin Projekt Fundacji Batorego - Koło Pomocy Dzieciom z ADHD TPD w Szczecinie OGŁOSZENIE O NABORZE -Rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży z ADHD do projektu tematycznego „ADHD wyzwanie społeczne czy negacja?” OGŁOSZENIE O NABORZE… » więcej 2014-10-10, godz. 10:40 [10.10.2014]Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza” zachęca do głosowania W imieniu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza” pragnę poinformować, że nasza organizacja bierze udział w głosowaniu… » więcej 2014-10-10, godz. 10:33 [10.10.2014] Projekty unijne skierowane do osób 50+ „Znowu będziemy widoczni – 50 ☺” to był projekt skierowany do osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia, który był realizowany w Kamieniu Pomorskim… » więcej
4647484950