Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni -fot.OTOP
Pożyteczni -fot.OTOP
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków uruchomiło platformę ornitho.pl – internetowy system do zbierania danych o liczebności i rozmieszczeniu ptaków. Platforma daje szerokie możliwości techniczne ułatwiające wprowadzanie obserwacji. Po raz pierwszy dane można wprowadzać także w terenie, na urządzeniach mobilnych. Aplikacja NaturaList jest już dostępna w sklepie Google.
„Badania nad rozmieszczeniem i zmianami liczebności ptaków mają fundamentalne znaczenie dla ich ochrony. Wiedza o tym, jak zmienia się liczebność ptasich populacji i gdzie występują zagrożone gatunki jest konieczna, aby móc je skutecznie chronić. Zbieranie tych danych jest też jednym z naszych głównych zadań. Jego skuteczna realizacja wymaga prowadzenia internetowej bazy, która umożliwi użytkownikom wprowadzanie i wyszukiwanie informacji o liczebności i rozmieszczeniu obserwowanych ptaków, a nam analizę tych danych. To właśnie pozwoli zrobić platforma ornitho.pl” – mówi Tomasz Chodkiewicz, koordynator projektu Monitoring Ptaków Polski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Internetowe portale pod nazwą ornitho działają już w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii oraz Austrii. W ciągu 4 lat funkcjonowania platformy w Niemczech zarejestrowało się na niej 12 tys. osób, zebrano 10 mln rekordów (obserwacji ptaków), a obserwacje są weryfikowane przez 350 koordynatorów regionalnych pracujących na zasadzie wolontariatu. Siłą portali z rodziny ornitho jest wsparcie dużych organizacji pozarządowych, które współpracują ze sobą oraz ze szwajcarską firmą Biolovision na mocy memorandum. Ideą systemu jest możliwość bezpłatnego korzystania przez wszystkie kraje członkowskie z pomysłów wdrożonych i sfinansowanych przez któregokolwiek z członków. Dzięki temu, każdy kraj ma dostęp do wszystkich funkcjonalności, które już są dostępne lub które dopiero zostaną wdrożone.

„Informacje o obserwacjach ptaków w Polsce są rozproszone na listach dyskusyjnych, forach, stronach internetowych oraz portalach społecznościowych, co w praktyce uniemożliwia ich analizę. Utworzenie nowoczesnego i łatwego w obsłudze systemu pozwoli gromadzić te dane w jednym, ogólnopolskim portalu a dzięki wykorzystaniu jednolitej platformy systemowej, dane będą mogły być analizowane w kontekście analogicznych informacji pochodzących z innych państw – Niemiec, Francji, Austrii czy Szwajcarii. Dzięki temu Polska przestanie być białą plamą na mapie Europy pod względem gromadzenia i wykorzystywania przygodnych obserwacji ptaków” – dodaje Tomasz Chodkiewicz z OTOP.
Ostatnie lata pokazują, że bardzo wartościowe informacje, uzupełniające i poszerzające dane uzyskiwane w ramach planowych badań można uzyskać gromadząc i analizując duże ilości obserwacji wykonywanych nieplanowo i przygodnie. Ptaki są codziennie obserwowane przez tysiące obserwatorów w ramach swoich przygodnych obserwacji. Od kilku lat w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Szwecji czy Austrii oraz w USA i Kanadzie działają portale internetowe gromadzące takie przygodne obserwacje tysięcy amatorów ornitologii. Są one przykładem tzw. citizen science, czyli stanowią źródło wartościowych danych naukowych dzięki nieodpłatnemu udziałowi tysięcy zaangażowanych i wysoko wykwalifikowanych wolontariuszy. Ogromna ilość danych gromadzonych za pośrednictwem tych systemów w połączeniu z bardzo szerokim pokryciem geograficznym pozwala na wykrycie i opis zjawisk umykających uwadze w standardowych projektach badawczych (np. Szlaki migracyjne ptaków w Ameryce Północnej , Wykorzystywanie wiatrów przez małe ptaki migrujące przez Amerykę Centralną i Południową ).
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1990 roku organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc w których żyją. OTOP jest polskim przedstawicielem w międzynarodowej sieci organizacji ochrony ptaków, BirdLife International.
www.otop.org.pl
 

Zobacz także

2015-08-04, godz. 10:05 [4.08.2015] Rowerowy Szczecin zaprasza do WarRStadt -u Informujemy że powstaje szczeciński rowerowy warsztat społeczny. Z warsztatu rowerowego skorzystają rowerzyści, którzy zdecydują się uczestniczyć w projekcie… » więcej 2015-08-04, godz. 09:59 [4.08.2015] Rusza drugi nabór do programu pn. mikrogranTY, w ramach którego INKU finansuje realizacje małych inicja… Era malkontenctwa i bezradnego rozkładania rąk na problemy najbliższego otoczenia jest zdecydowanie passé! W dzisiejszych czasach liczy się gotowość do… » więcej 2015-07-31, godz. 19:18 [31.07.2015] "Otwórz oczy, usłysz nas - naprawdę jesteśmy" to tytuł wystawy fotograficznej Towarzystwa Pomocy Gł… 29 lipca w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego została otwarta wystawa fotografii Piotra Stanisławskiego poświęcona codziennemu życiu i zainteresowaniom osób… » więcej 2015-07-22, godz. 13:47 [22.07.2015] Wbiegnij do historii Szczecina! - Stowarzyszenie Polites poszukuje wolontariuszy Wbiegnij do historii Szczecina! - to hasło historycznego 1 PZU Maratonu Szczecińskiego, który odbędzie się 19 września 2015 roku. Bieg nie odbędzie się… » więcej 2015-07-15, godz. 19:29 [15.07.2015] Siostry PCK i opiekunki osób starszych pilnie poszukiwane Coraz częściej członkowie rodzin, w których osoby starsze i niepełnosprawne wymagają pomocy zwracają się do Polskiego Czerwonego Krzyża prosząc o wsparcie… » więcej 2015-07-14, godz. 17:53 [14.07.2015] GRYFONIA w INKU 17 lipca Z okazji Szczecińskiego Święta Muzyki INKU oprócz kawałków z lokalnego podwórka zaprezentuje także klipy do nich. Dobra muzyka broni się sama, jednak… » więcej 2015-07-13, godz. 18:44 [13.07.2015] 18 lipca OZ PZG zaprasza do wzięcia udziału w Imprezie Integracyjno-edukacyjno-promocyjnej p.n. „Bezpieczni… Impreza Integracyjno-edukacyjno-promocyjna realizowana jest w ramach projektu „Bezpieczni Obywatele Świata Ciszy”, odbędzie się w Ogrodzie Różanym oraz… » więcej 2015-07-08, godz. 10:06 [8.07.2015] Tajemnice ukryte wśród ruin fabryki benzyny syntetycznej w Policach Szczeciński Inkubator Kultury oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej "SKARB" serdecznie zapraszają na prelekcję "Tajemnice fabryki benzyny syntetycznej… » więcej 2015-07-06, godz. 19:37 [6.07.2015] Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych rozpoczyna realizację projektu "Głusi w przestrzeni… OZ PZG startuje z realizacją projektu współfinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich pn. „Głusi w przestrzeni publicznej II”, który jest kontynuacją… » więcej 2015-06-19, godz. 17:13 [19.06.2015]Szczecińskie Stowarzyszenie „SOS dla Rodziny” posiada znak „Zakup Prospołeczny” Szczecińskie Stowarzyszenie „SOS dla Rodziny” będzie posługiwać się ogólnopolskim znakiem promującym podmioty ekonomii społecznej „Zakup Prospołeczny”… » więcej
3132333435