Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Gra uliczna „Gdzie jest Alex?”, która rozegra się w Szczecinie pomiędzy 19 a 30 października to świetny sposób na koleżeńskie spacery po mieście czy międzypokoleniowe współdziałanie. Jesienna aura aż kusi, by zagłębić się w miękkim świecie tkaniny i pokochać go na zawsze!
Tkanina, to coś więcej niż serwetki robione na szydełku czy swetry utkane z miłości przez naszych dziadków, które grzały nas w czasach dzieciństwa. To bogactwo kolorów, form i faktur, a przede wszystkim źródło przyjemności – tworzenia i obcowania. W październiku, podczas gry ulicznej „Gdzie jest Alex?”, Szczecinianie przekonają się, że włóczka potrafi być źródłem wesołego współzawodnictwa.
W październiku, podczas gry ulicznej „Gdzie jest Alex”, Szczecinianie przekonają się, że włóczka potrafi być źródłem wesołego współzawodnictwa.
Jakie zadanie czeka uczestników?
Alex przechadza się po naszym mieście otulona w metry materiału. Czego szuka? Czego od nas chce? Nie dowiemy się dopóki jej nie znajdziemy!
Każdego dnia, w okresie od 19 do 30 października 2015 r. Alex będzie pozostawiać po sobie miękki, włóczkowy znak grafitti knitting, czyli „ubranek” robionych na drutach dla różnych elementów szczeciński ulic (np. śmietnika, barierki, drzewa). Każdy znak będzie opatrzony literką "A” i umieszczony w widocznym miejscu w różnych zakątkach centrum Szczecina.
Zadaniem dla poszukiwaczy jest zdobycie jak największej ilości włóczkowych elementów – do odnalezienia jest 12 elementów w 12 dni. Każdego dnia pojawiać się będzie kolejny z nich.
Nowe wskazówki, gdzie można szukać następnych włóczkowych znaków, będą publikowane codziennie na stronie Szczecińskiego Inkubatora Kultury - www.inkubatorkultury.szczecin.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku - facebook.com: Gdzie jest Alex?.
Poszukiwacze muszą zgłosić ilość swoich zdobyczy do 3 listopada na adres: biuro@inkubatorkultury.szczecin.pl

Ogłoszenie wyników nastąpi 4 listopada, a najlepsi poszukiwacze zostaną nagrodzeni 6 listopada, podczas gali finałowej w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Wtedy też poznamy bliżej Alex i jej historię.
Idea:
Gra uliczna „Gdzie jest Alex?” to swoiste preludium do festiwalu pn. „Listopad tkaniną otulony”, który odbywać się będzie w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Pomysł artystki Aleksandry Gisges-Daleckiej powstał z potrzeby pokazania potencjału tradycji związanej z tkaniną oraz podkreślenia możliwości, jakie współcześnie stwarza praca z tym medium.
Verte!
Pomysłodawczyni:
Aleksandra Gisges-Dalecka - ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, specjalność: tkanina artystyczna, dyplom pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Ewy Marii Poradowskiej–Werszler. Ukończyła również Politechnikę Szczecińską na kierunku inżynieria materiałowa. Plastyk, projektant artystycznej odzieży, reżyser sztuk teatralnych, animator kultury, organizator pokazów mody, scenograf i scenarzysta.
Zajmuje się malarstwem na jedwabiu, szkle, ceramice, projektuje unikatową odzież, biżuterię. Pracuje z tkaniną artystyczną i wytwarza wyroby z dzianiny. Poszukuje ciągle nowych technik rozwiązań artystycznych, bawi się konwencją i artystycznym wyrazem. Kobieta–orkiestra, która marzenia przekuwa w rzeczywistość. Czerpie energię z działania i współpracy z ludźmi podobnie zakręconymi na punkcie nowych wyzwań. W zabieganym świecie, jaki nas otacza filtruje dobre emocje i oddaje je w swoich wyrobach. Każda praca jest unikatową formą zatrzymanej chwili, zdystansowanym do codzienności elementem poprawienia nastroju.
Więcej na temat festiwalu „Listopad tkaniną otulony” już wkrótce.
Kalendarz wydarzeń:
19 - 30 października| Gra uliczna „Gdzie jest Alex?”.
4 listopada|ogłoszenie wyników gry ulicznej „Gdzie jest Alex?” na stronie www.inkubatorkultury.szczecin.pl
6 listopada| Gala finałowa: wernisaż wystawy fotografii Bartosza Sypniewskiego, wernisaż wystawy tkaniny artystycznej Aleksandry Gisges-Daleckiej i Agaty Pełechaty, pokaz multimedialny Aleksandry Gisges-Daleckiej „Tkanina w formie żywego obrazu”.     
Podczas gali zostaną wręczone nagrody finalistom.
14,21,28 listopada| warsztaty pt. “Listopad tkaniną otulony”: poznanie różnych form powstawania tkaniny: tkanie, wyrabianie splotów (za pomocą szydła, szydełka, drutów, młynka dziewiarskiego), malarstwo na jedwabiu, druk na tkaninie, batik, małe formy zdobnicze – sutasz.
 

Zobacz także

2017-09-13, godz. 18:02 [13.09.2017] Wolontariat hospicyjny w obiektywie Wernisaż fotografii Tomasza Pasuli pt. "Wolontariat hospicyjny w obiektywie" już 28 września w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Fotograf towarzyszył… » więcej 2017-09-13, godz. 17:14 [13.09.2017] Festiwal Tkaniny w Szczecinie Organizatorom zależy na trwałej zmianie myślenia o tkaninie jako równoprawnej dziedzinie sztuki i uwypukleniu wszystkich jej możliwości. Misją wydarzenia… » więcej 2017-09-13, godz. 17:09 [13.09.2017] "Maraton Makulaturowy - zamieniamy papier na leki" 1 października oficjalnie startuje kolejna, największa w Szczecinie akcja ekologiczna i zarazem charytatywna - "Maraton Makulaturowy - zamieniamy papier na leki". Akcja… » więcej 2017-09-13, godz. 17:05 [13.09.2017] „Studniówka” Szlachetnej Paczki oraz Akademii Przyszłości Szlachetna Paczka wchodzi w kluczowy moment – odwiedzamy już potrzebujące rodziny i poznajemy ich poruszające historie, ale wciąż poszukujemy nowych, chętnych… » więcej 2017-09-08, godz. 15:12 [8.09.2017] "Pożyteczni" wyróżnieni GALA Jesteśmy razem! – to projekt realizowany przez Fundację Szansa dla Niewidomych, którego celem jest zmiana postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych… » więcej 2017-09-08, godz. 12:52 [8.09.2017] Rewolucyjna studniówka. Poszukiwani wolontariusze do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości To będzie rewolucja. W myśleniu i pomaganiu. W najbliższy wtorek ( 12.09.2017 r. ) o godzinie 16:00 w Szczecinie odbędzie się happening z udziałem wolontariuszy… » więcej 2017-09-08, godz. 12:48 [8.09.2017] Zapraszamy do "Kręgu" - nabór do zespołu Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” poszukuje osób, które zasilą szeregi zespołu. To grupa z blisko 50-letnią tradycją, która teraz… » więcej 2017-09-08, godz. 12:36 [8.09.2017] Nowe wiadomości z TWK W Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem w Szczecinie działa sekcja zdrowego stylu życia. W ramach sekcji odbywają się zajęcia: tai- chi, nordic walking… » więcej 2017-08-27, godz. 13:47 [27.08.2017] GALA Jesteśmy razem! - projekt Fundacji Szansa dla Niewidomych GALA Jesteśmy razem! – to projekt Fundacji Szansa dla Niewidomych, który ma na celu zmianę postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych poprzez działania… » więcej 2017-08-27, godz. 13:36 [27.08.2017] Mistrzostwa Polski w Goalball w Szczecinie 9-10 września Szczecin zmieni się w stolicę polskiego goalballa. Po raz pierwszy w historii w naszym mieście odbędą się Mistrzostwa Polski w tej paraolimpijskiej… » więcej
1314151617