Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Gra uliczna „Gdzie jest Alex?”, która rozegra się w Szczecinie pomiędzy 19 a 30 października to świetny sposób na koleżeńskie spacery po mieście czy międzypokoleniowe współdziałanie. Jesienna aura aż kusi, by zagłębić się w miękkim świecie tkaniny i pokochać go na zawsze!
Tkanina, to coś więcej niż serwetki robione na szydełku czy swetry utkane z miłości przez naszych dziadków, które grzały nas w czasach dzieciństwa. To bogactwo kolorów, form i faktur, a przede wszystkim źródło przyjemności – tworzenia i obcowania. W październiku, podczas gry ulicznej „Gdzie jest Alex?”, Szczecinianie przekonają się, że włóczka potrafi być źródłem wesołego współzawodnictwa.
W październiku, podczas gry ulicznej „Gdzie jest Alex”, Szczecinianie przekonają się, że włóczka potrafi być źródłem wesołego współzawodnictwa.
Jakie zadanie czeka uczestników?
Alex przechadza się po naszym mieście otulona w metry materiału. Czego szuka? Czego od nas chce? Nie dowiemy się dopóki jej nie znajdziemy!
Każdego dnia, w okresie od 19 do 30 października 2015 r. Alex będzie pozostawiać po sobie miękki, włóczkowy znak grafitti knitting, czyli „ubranek” robionych na drutach dla różnych elementów szczeciński ulic (np. śmietnika, barierki, drzewa). Każdy znak będzie opatrzony literką "A” i umieszczony w widocznym miejscu w różnych zakątkach centrum Szczecina.
Zadaniem dla poszukiwaczy jest zdobycie jak największej ilości włóczkowych elementów – do odnalezienia jest 12 elementów w 12 dni. Każdego dnia pojawiać się będzie kolejny z nich.
Nowe wskazówki, gdzie można szukać następnych włóczkowych znaków, będą publikowane codziennie na stronie Szczecińskiego Inkubatora Kultury - www.inkubatorkultury.szczecin.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku - facebook.com: Gdzie jest Alex?.
Poszukiwacze muszą zgłosić ilość swoich zdobyczy do 3 listopada na adres: biuro@inkubatorkultury.szczecin.pl

Ogłoszenie wyników nastąpi 4 listopada, a najlepsi poszukiwacze zostaną nagrodzeni 6 listopada, podczas gali finałowej w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Wtedy też poznamy bliżej Alex i jej historię.
Idea:
Gra uliczna „Gdzie jest Alex?” to swoiste preludium do festiwalu pn. „Listopad tkaniną otulony”, który odbywać się będzie w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Pomysł artystki Aleksandry Gisges-Daleckiej powstał z potrzeby pokazania potencjału tradycji związanej z tkaniną oraz podkreślenia możliwości, jakie współcześnie stwarza praca z tym medium.
Verte!
Pomysłodawczyni:
Aleksandra Gisges-Dalecka - ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, specjalność: tkanina artystyczna, dyplom pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Ewy Marii Poradowskiej–Werszler. Ukończyła również Politechnikę Szczecińską na kierunku inżynieria materiałowa. Plastyk, projektant artystycznej odzieży, reżyser sztuk teatralnych, animator kultury, organizator pokazów mody, scenograf i scenarzysta.
Zajmuje się malarstwem na jedwabiu, szkle, ceramice, projektuje unikatową odzież, biżuterię. Pracuje z tkaniną artystyczną i wytwarza wyroby z dzianiny. Poszukuje ciągle nowych technik rozwiązań artystycznych, bawi się konwencją i artystycznym wyrazem. Kobieta–orkiestra, która marzenia przekuwa w rzeczywistość. Czerpie energię z działania i współpracy z ludźmi podobnie zakręconymi na punkcie nowych wyzwań. W zabieganym świecie, jaki nas otacza filtruje dobre emocje i oddaje je w swoich wyrobach. Każda praca jest unikatową formą zatrzymanej chwili, zdystansowanym do codzienności elementem poprawienia nastroju.
Więcej na temat festiwalu „Listopad tkaniną otulony” już wkrótce.
Kalendarz wydarzeń:
19 - 30 października| Gra uliczna „Gdzie jest Alex?”.
4 listopada|ogłoszenie wyników gry ulicznej „Gdzie jest Alex?” na stronie www.inkubatorkultury.szczecin.pl
6 listopada| Gala finałowa: wernisaż wystawy fotografii Bartosza Sypniewskiego, wernisaż wystawy tkaniny artystycznej Aleksandry Gisges-Daleckiej i Agaty Pełechaty, pokaz multimedialny Aleksandry Gisges-Daleckiej „Tkanina w formie żywego obrazu”.     
Podczas gali zostaną wręczone nagrody finalistom.
14,21,28 listopada| warsztaty pt. “Listopad tkaniną otulony”: poznanie różnych form powstawania tkaniny: tkanie, wyrabianie splotów (za pomocą szydła, szydełka, drutów, młynka dziewiarskiego), malarstwo na jedwabiu, druk na tkaninie, batik, małe formy zdobnicze – sutasz.
 

Zobacz także

2015-01-19, godz. 19:52 [19.01.2015] Gramy solidarnie dla Tymka Od poniedziałku 19.01.2015 w Bibliotece Miejskiej w Świnoujściu przy ul. Piłsudskiego otwarta jest wystawa prac malarza LEO. Są to prace, które będą licytowane… » więcej 2015-01-19, godz. 13:06 [19.01.2015] Zbliża się kolejne Zimowe Ptakoliczenie - informuje OTOP Zimowe Ptakoliczenie to ogólnopolska akcja, w której każdy może zanotować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza karmnik, ogród, skwer przed blokiem… » więcej 2015-01-19, godz. 11:20 [19.01.2015]“Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo “Tęcza” prowadzi nabór do Przedszkola… “Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo “Tęcza” informuje, iż trwa nabór do Przedszkola Specjalnego. Pobyt w przedszkolu… » więcej 2015-01-19, godz. 09:53 [19.01.2015] ADHD wyzwanie społeczne czy negacja? to tytuł projektu Koła Pomocy dzieciom z ADHD w Szczecinie Projekt ma uruchomić dialog różnych środowisk zajmujących się dziećmi i młodzieżą z ADHD oraz przeciwdziałać ich permanentnemu wykluczaniu. W odpowiedzi… » więcej 2015-01-16, godz. 09:48 [16.01.2015] Zachodniopomorskie OPP czekają na Twoje wsparcie Już po raz dwunasty będzie można przekazać 1% podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Na wsparcie mieszkańców regionu oczekuje… » więcej 2015-01-14, godz. 12:31 [14.01.2015] Oferty dla wolontariuszy w Regionalnym Centrum Wolontariatu W bazie ofert Regionalnego Centrum Wolontariatu Stowarzyszenia Polites czeka na wolontariuszy ponad 50 miejsc. Są to m. in. Trafostacja Sztuki w Szczecinie, Fundacja… » więcej 2015-01-13, godz. 08:34 [13.01.2015] ADHD wyzwanie społeczne czy negacja?- to tytuł projektu realizowanego przez Koło Pomocy Dzieciom z ADHD… 16-17 stycznia przyjadą do Szczecina liderzy organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką ADHD w Polsce oraz osób wspierających i działających na… » więcej 2015-01-10, godz. 08:41 [10.01.2015] Żółte kółka” do kanonu lektur W 2009 roku Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka zwróciła się z prośbą do Elizy Piotrowskiej – znanej autorki książek… » więcej 2015-01-07, godz. 19:18 [[7.01.2015] 1% dla Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo "Tęcza" Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo "Tęcza" jest organizacją pożytku publicznego, która już od 20 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością… » więcej 2014-12-29, godz. 10:57 [29.12.2014] Sylwestrowe wystrzały – nie dla zwierząt, apeluje Gaja Zbliża się Sylwester – czas zabawy, radości i świętowania. Klub Gaja zachęca aby w tym czasie pomyśleć szczególnie o zwierzętach, dla których sylwestrowe… » więcej
4041424344