Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta. Każdego roku Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca organizują obchody tego święta, aby pokazać w swoich lokalnych społecznościach, jaką wyjątkową rolę pełni Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W Polsce w dniach 8 - 15 maja 2016 roku obchodzony jest Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca będą odbywać się pod hasłem „Wszędzie dla każdego”. W ten sposób chcemy pokazać siłę i zasięg Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, a przede wszystkim zaangażowanie naszych wolontariuszy.
Hasło tegorocznych Dni Czerwonego Krzyża ma na celu przypomnieć nam o tym, co nas zainspirowało do zaangażowania się w działania Ruchu i docenić pracę oraz poświęcenie naszych wolontariuszy i pracowników. Dążymy do tego, aby ludzie mieli świadomość powszechnej obecności Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca ("wszędzie"), a także bezstronnego i unikalnego charakteru naszej pracy ("dla każdego").

Wszędzie, na całym świecie Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest dla każdego. Jesteśmy globalną siecią z niemal półmilionowym zespołem pracowników i 17 milionami wolontariuszy. W wypełnianiu swojej misji Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca kierują się zawsze 7 Podstawowymi Zasadami, które są stałe i nie ulegają wpływom aktualnych ideologii (humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność, powszechność).
Międzynarodowa Federacja Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca każdego roku wspiera miliony ludzi na całym świecie – w czasie konfliktów zbrojnych, klęsk i katastrof. Od 150 lat Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zaangażowany jest w niesienie pomocy humanitarnej najbardziej potrzebującym.

Polski Czerwony Krzyż jest największą organizacją humanitarną w naszym kraju, skupiającą ponad 200 tysięcy wolontariuszy. Podstawową misją PCK jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych.
Z okazji naszego święta Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża życzy wszystkim pracownikom, wolontariuszom i sympatykom zadowolenia z pracy i wytrwałości w prowadzonych działaniach, dziękując jednocześnie za dotychczasowe zaangażowanie. Pamiętajmy o tym, że „Wszyscy mogą w ten czy inny sposób, każdy w swej dziedzinie i w miarę swych sił, przyczynić się w jakimś stopniu do […] szlachetnego dzieła.” (Henry Dunant).


PROGRAM OBCHODÓW TYGODNIA PCK I ŚWIATOWEGO DNIA CZERWONEGO KRZYŻA I CZERWONEGO PÓŁKSIĘŻYCA 2016 na terenie woj. zachodniopomorskiego przewiduje między innymi:
Kwesty uliczne, które odbędą się 6 maja w Stargardzie; 7 maja w Szczecinie i w Nowogardzie, 10-20 maja w Koszalinie; 14 maja w Gryfinie
14 maja rusza IX edycja ogólnopolskiej akcji „Zbieramy Krew dla Polski” - akcja promująca honorowe krwiodawstwo.
W samym Szczecinie odbędą się:
7 maja - XX Jubileuszowa Edycja Konkursu z wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym. W konkursie wezmą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
13 maja - członkowie Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych zapoznają seniorów z Domu Dziennego Pobytu Senior WIGOR z działalnością, hymnem oraz historią PCK.
14 maja - XXIV Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK, gdzie ponad 50 młodych wolontariuszy zaprezentuje umiejętności udzielania pierwszej pomocy - Jasne Błonia w Szczecinie
Podopieczni Placówki Wsparcia Dziennego PCK „Wesoła Chatka” podczas trwania Tygodnia PCK będą zapoznawać się z działalnością organizacji, nauczą się hymnu PCK oraz wykonają gazetkę dotyczącą działalności czerwonokrzyskiej.

Kilka liczb pokazujących zakres działań Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w 2015 roku:

• PCK dba o starsze, samotne osoby w prowadzonych przez siebie placówkach – Dom Dziennego Pobytu dla Osób Starszych PCK „Cafe Senior” w Stargardzie (ze wsparcia i rehabilitacji przez cały rok korzysta grupa ok. 21 osób i ich rodzin - całoroczny koszt funkcjonowania placówki to kwota: 138.122,72 PLN. ), w Szczecinie prowadzony jest Klub Seniora „Cafe Senior 2” dla byłych działaczy PCK i Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi (z działalności Klubu skorzystało 29 osób); skierowany jest przede wszystkim do osób w wieku 60+ zamieszkałych w najbliższej okolicy. W ramach realizacji zdania publicznego powierzonego przez Gminę Miasto Szczecin prowadzony jest Dzienny Dom „Senior-WIGOR” w lokalu przy ul. Królowej Jadwigi 45c i 45a w Szczecinie ( do placówki uczęszczało 36 seniorów).
Na terenie miasta Szczecina prowadzona jest przez PCK działalność w zakresie opieki nad chorym w domu. Usługi opiekuńcze obejmują czynności pielęgnacyjne, opiekuńcze i gospodarcze. Na zlecenie prywatnych osób ZOO PCK w Szczecinie świadczył usługi opiekuńcze nad chorym w domu u 73 podopiecznych. Do świadczenia tych usług na umowę – zlecenie zatrudnionych było w ciągu roku 19 opiekunek.
Również w ubiegłym roku uruchomiony został 1 grudnia Środowiskowy Dom Samopomocy PCK typu A,C dla dorosłych osób przewlekle psychicznie chorych oraz osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych . W placówce zostało stworzone bezpieczne i przyjazne miejsce dla dorosłych osób przewlekle psychicznie chorych oraz osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Uruchomienie działalności ŚDS PCK typu A,C poprzedzone zostało pracami remontowo – adaptacyjnymi dostosowującymi pomieszczenia w budynku PCK w Stargardzie do działalności placówki. Zadanie zostało współfinansowane ze środków Wojewody Zachodniopomorskiego, przekazanych za pośrednictwem Gminy Miasto Stargard. Koszt prac remontowo – adaptacyjnych wyniósł: 538.000,00 PLN.

• PCK realizuje zadania w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu – przez cały rok udzielana jest pomoc dzieciom i młodzieży, głównie z rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zadania te realizowane są w placówkach socjalnych.
Wesoła Chatka - opieką placówki objęto 70 podopiecznych. Realizacja zadania publicznego zleconego przez Gminę Miasto Szczecin zapewniła funkcjonowanie placówki od poniedziałku do piątku przez cały rok, a koszt całorocznej działalności placówki wyniósł 79.676,00 PLN.
W placówce zorganizowano 3 turnusy(jeden zimowy i 2 letnie) półkolonii
w ramach dotacji z Gminy Miasto Szczecin (łączna kwota dotacji 8.400,00 zł) dla 60 podopiecznych.
-Działały trzy świetlice środowiskowo/wiejskie PCK w Krzemlinie, Piotrowicach, Stobnie, które mogły funkcjonować i prowadzić swoją działalność dzięki kontynuacji programu Fundacji Vallium VELUX „Okno na Świat” realizowanego na podstawie porozumienia ZG PCK z ZOO PCK w Szczecinie z dnia 01.10.2013 r.

W ramach akcji „Wyprawka dla Żaka” zbierane są dla dzieci akcesoria szkolne, przygotowano 213 wyprawek szkolnych na terenie województwa zachodniopomorskiego na łączną kwotę w wysokości: 9.245,37 PLN. Ponadto przekazano artykuły szkolne do placówek oświatowych na kwotę 1.600,40 PLN;


• PCK prowadzi zbiórkę odzieży i tekstyliów. Realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej, prowadzi placówki interwencji kryzysowej, działa na rzecz osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej;
Magazyny Pomocy Doraźnej Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie, Koszalinie, Stargardzie i Dębnie pracują odpowiadając wyłącznie na bieżące potrzeby mieszkańców. Dzięki kontynuacji współpracy można było na terenie woj. zachodniopomorskiego udzielić pomocy w formie odzieży 4.803 osobom. Do specjalnie przygotowanych pojemników zbierana jest odzież i tekstylia. Współpraca z wyspecjalizowaną firmą, która profesjonalnie zajmuje się technicznym odbiorem darowizn od społeczności lokalnej i segregacją pozwoliła na wyselekcjonowanie odzieży użytecznej dla podopiecznych PCK, natomiast nadwyżki pochodzące z darowizn są odsprzedawane. Uzyskane tą drogą fundusze przeznaczane są na działania statutowe organizacji oraz dofinansowanie tych zadań, które mimo dotacji celowych samorządów lokalnych wymagają dodatkowego wkładu własnego Polskiego Czerwonego Krzyża. W minionym roku za odsprzedane nadwyżki pochodzące z darowizn uzyskano kwotę 86.095,30 PLN, która zasiliła budżet PCK.
W ramach akcji „Wielkanoc z PCK”- przygotowano paczki żywnościowe dla 122 osób o wartości 6.864,96 PLN oraz świąteczne śniadanie dla 434 osób bezdomnych i ubogich (w ramach koalicji ngo) oraz dla podopiecznych Domu Dziennego Pobytu w Stargardzie o wartości 2.421,24 PLN. Łączna pomoc oszacowana została na kwotę 9.286,20 PLN;
Natomiast w akcji „Czerwonokrzyska Gwiazdka” przygotowano świąteczne paczki żywnościowe dla 85 osób oraz w koalicji organizacji pozarządowych i DK Słowianin - kolację Wigilijną dla ponad 400 osób, a także dla 24 osób z Domu Dziennego Pobytu dla Osób Starszych PCK „Cafe Senior”.
Łącznie całą akcję „Czerwonokrzyska Gwiazdka” oszacowano na wartość 8.818,39 PLN.

• PCK utrzymuje pracę Punktu Socjalnego dla osób bezdomnych, w którym nieodpłatnie osoby te mogą skorzystać z kąpieli oraz magazynu odzieżowego. Łaźnia dla osób bezdomnych zlokalizowana jest w budynku PCK (al. Wojska Polskiego 63, 70-476 Szczecin), z którego w 2015 r. skorzystało 260 osób/1189 razy. Punkt socjalny zabezpiecza poza kąpielą, środki higieny osobistej (mydło, szampon, golarki, papier toaletowy, ręczniki itp.). Podopieczni mogli także korzystać
z otwartego przez cały rok magazynu odzieżowego, z którego wydano 4.029,89 kg odzieży
o szacunkowej wartości 47.148,74 PLN. Prowadzenie punktu socjalnego w 2015 r. umożliwione zostało dzięki współpracy i finansowemu wsparciu Wojewody Zachodniopomorskiego oraz Gminy Miasto Szczecin w formie realizacji zadania publicznego.
Reasumując na terenie województwa zachodniopomorskiego w 2015 roku
z pomocy doraźnej, tj. odzieży, paczek żywnościowych, zapomóg pieniężnych, wyprawek szkolnych, wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego oraz kąpieli łącznie skorzystało 7.101 osób na ogólną kwotę pomocy w wysokości 207.874,45 PLN.

• projekty i partnerskie zadania PCK:
-partnerski projekt pod nazwą „Prowadzenie Inkubatora dla Organizacji Pozarządowych i Centrum Wspierania Aktywnych Obywateli – Sektor 3”. Celem „SEKTORA 3” jest działanie na rzecz aktywnych obywateli i organizacji pozarządowych poprzez wspieranie ich rozwoju i wiedzy.
- pomoc żywnościowa, świadczona przez ZOO PCK w Szczecinie początkowo opierała się przede wszystkim na kontynuacji programu PEAD 2014 „Dożywianie najuboższej ludności UE”. W ramach tego działania magazyn w Koszalinie rozdysponował 64,4973 ton żywności wśród 3.723 osób o wartości 166.000,41 PLN. Następnie z chwilą uruchomienia
w maju 2015 roku Programu Operacyjnego FEAD – Pomoc żywnościowa 2014-2020 - Podprogram 2015 „Dożywianie najuboższej ludności Unii Europejskiej”, w województwie zachodniopomorskim Program realizował Oddział Rejonowy PCK Koszalin i Oddział Rejonowy PCK Kołobrzeg. PCK w Koszalinie otrzymał 1142,8918 ton/l żywności o wartości 3.323.932,37 PLN. Do końca grudnia 2015 roku z magazynu OR PCK Koszalin ogółem wydano żywność na kwotę 2.873.351,89 PLN dla 14 523 potrzebujących osób.
Natomiast Oddział Rejonowy PCK w Kołobrzegu w ramach realizacji POPŻ FEAD Podprogram 2015 otrzymał 187,0392 ton żywności na kwotę 546.333,22 PLN, którą rozdysponował wśród 8 756 potrzebujących osób.
OR PCK w Kołobrzegu i Koszalinie w 2015 roku w ramach programu wspierania producentów owoców i warzyw z powodu wprowadzonego przez Rosję embarga na artykuły żywnościowe przyjęły do swoich magazynów 199,54 ton jabłek i przekazał je dla 7.643 osób.
Ponadto w zakresie dożywiania najuboższej ludności Oddział Rejonowy PCK w Koszalinie współpracował z Bankiem Żywności, od którego w 2015 r. otrzymał produkty spożywcze w ilości 181.437,99 kg na kwotę 167.644,57 PLN. Dla podopiecznych zakupiono również 20.167 bochenków chleba na kwotę 6.355,01 PLN.

Dziękujemy wszystkim naszym sponsorom i darczyńcom za wsparcie udzielane każdego dnia. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym roku przekazali na działalność Polskiego Czerwonego Krzyża swój 1% podatku.
 

Zobacz także

2016-12-05, godz. 10:31 [5.12.2016] Próby do spektaklu o jąkaniu wciąż trwają Grupa Halo informuje, że próby do spektaklu o jąkaniu wciąż trwają. Ostatnie czyszczenie kilku scen - sprawdzian przed maestro! Znamy już datę premiery… » więcej 2016-12-05, godz. 10:19 [5.12.2016] Mikołajki z psem Stowarzyszenie „Po To Jestem” i INKU Szczeciński Inkubator Kultury zapraszają wszystkie dzieci wraz z rodzicami na wyjątkowe "Mikołajki z psem", które… » więcej 2016-11-30, godz. 16:33 [30.11.2016] Głusi w bardziej przyjaznym Szczecinie Oddział Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych i Urząd Miasta Szczecin oraz Technopark Pomerania zrealizowali partnerski projekt pn. „Głusi w przestrzeni… » więcej 2016-11-28, godz. 15:07 [28.11.2016] WOLObudka – INKU wychodzi w miasto! W Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który przypada 5 grudnia, zespół INKU, Szczecińskiego Inkubatora Kultury wychodzi na ulice Szczecina i w nietypowy… » więcej 2016-11-28, godz. 13:16 [28.11.2016] 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS 1 grudnia na znak solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi, Zachodniopomorski Odział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża… » więcej 2016-11-23, godz. 15:49 [23.11.2016] 28 listopada dyżur Punktu Konsultacyjnego ds. uzależnień i przemocy w rodzinie dla osób z wadą słuc… 28 listopada odbędzie się dyżur Punktu Konsultacyjnego ds. uzależnień i przemocy w rodzinie dla osób z wadą słuchu w godzinach od 16.00 do 19.00 w Ośrodku… » więcej 2016-11-23, godz. 13:07 [23.11.2016] Przystanek Wolontariat 2016 Wolontariat, aktywność obywatelska, zaangażowanie społeczne i aktywni ludzie to hasła Przystanku Wolontariat, czyli wydarzenia, na które organizatorzy gorąco… » więcej 2016-11-16, godz. 11:54 [16.11.2016] Spotkanie informacyjne o terapii SMA już 22 listopada Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące nowości w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni SMA, które odbędzie się… » więcej 2016-11-16, godz. 08:19 [16.11.2016] "Biblia w pracy" to tytuł konferencji organizowanej przez Fundację Edukacji Finansowej Crown Fundacja Edukacja Finansowa Crown zaprasza do wzięcia udziału w Konferencji zatytułowanej „Biblia o pracy”. Wydarzenie to odbędzie się 19 listopada w… » więcej 2016-11-15, godz. 07:23 [15.11.2016] Bezpłatne szkolenia OWES Aktywa Plus Emilia Kowalska w ramach projektu "SZOWES - Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej dla regionu szczecińskiego" (projekt współfinansowany ze środków… » więcej
1920212223