Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Spektakularny remont kościoła Baptystów. Fot. Małgorzata Frymus
Spektakularny remont kościoła Baptystów. Fot. Małgorzata Frymus
W Szczecinie jest około 3,5 tysiąca obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Najwięcej jest tych pierwszych, spośród których większość to budynki mieszkalne pozostające we władaniu wspólnot mieszkaniowych, osób prywatnych, rzadziej spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji i spółek.

Od kilku lat – na równych zasadach np. z kościołami i związkami wyznaniowymi – mają prawo ubiegania się o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane dla ratowania zabytkowej substancji oraz poprawy standardu życia w wiekowych nieruchomościach.

Gminy również zostały zobowiązane do wspierania finansowego w ratowaniu wszystkich wiekowych domów i kamienic, a zatem ujętych także w gminnej ewidencji zabytków. O dotacje na ten cel mogą się ubiegać ci wszyscy, którzy dysponują tytułem prawnym do tychże budynków.
Na równych prawach: osoby fizyczne, jednostki organizacyjne niezależne od sektora finansów publicznych, wspólnoty mieszkaniowe, związki wyznaniowe i kościoły.

Czy Szczecin dba o zabytki? Czy zachowujemy dorobek poprzednich mieszkańców?

W rozmowie wzięli udział:
Ewa Stanecka – prezes Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Konserwatorów
Zabytków
Michał Dębowski – miejski konserwator zabytków w Szczecinie
Wojciech Kokowski - architekt, opiekun remontu kościoła Baptystów w Szczecinie, podinspektor miejskiego konserwatora zabytków w Szczecinie

Zabytki Szczecina chluba czy zbędny balast?
 

Zobacz także

2024-10-28, godz. 18:12 Najlepsze wydarzenia muzealne ub. roku Dziś odbyła się gala finałowa konkursu „Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku". Czy potrafimy docenić niezwykłość artefaktów z przeszłości? » więcej 2024-10-28, godz. 18:12 Co dalej z pomnikiem przy areszcie śledczym? Nie będzie instalacji upamiętniającej ofiary reżimu przy areszcie śledczym w Szczecinie. Inicjatorzy odrzucają jej formę. Kto powinien decydować co stawiamy… » więcej 2024-10-28, godz. 18:12 Protesty przeciwko zwolnieniom Pod Urzędem Wojewódzkim protestowali dziś związkowcy z PKP Cargo, Azotów Police i Dolnej Odry. Dlaczego wzrasta niezadowolenie społeczne? » więcej 2024-10-24, godz. 11:19 Skala ubóstwa w Polsce Wysoka inflacja pod koniec rządów Prawa i Sprawiedliwości spowodowała, że w ubiegłym roku do 2,5 miliona wzrosła w Polsce liczba osób żyjących w skrajnym… » więcej 2024-10-23, godz. 15:13 Renesans kół gospodyń Koła gospodyń wiejskich dziś przechodzą renesans. Dlaczego wiejskie kobiety mówią z dumą europejki? » więcej 2024-10-23, godz. 15:12 Rocznica śmierci ks. Jerzy Popiełuszki 40 lat temu został zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko. Ówczesna władza przed Sądem Wojewódzkim w Toruniu rozegrała proces morderców. Jak po 4 dekadach patrzymy… » więcej 2024-10-23, godz. 15:12 Będą podwyżki w Szczecinie Szczecinian czekają podwyżki: więcej zapłacimy za bilety komunikacji miejskiej, za parkowanie i wywóz śmieci. Czy za tydzień radni poprą zamiary włodarzy… » więcej 2024-10-23, godz. 15:11 Szczepimy się na covid-19 Od poniedziałku możemy bezpłatnie zaszczepić się na Covid 19. Czy chętnie z tego skorzystamy? » więcej 2024-10-22, godz. 13:57 Rybacka historia Pomorza w Niechorzu W Niechorzu został otwarty Park Etnograficzny pokazujący rybacką historię Pomorza. Czy jesteśmy gotowi na wędrówkę ścieżkami edukacyjnymi "Ryby i Chleba"… » więcej 2024-10-22, godz. 13:54 Sytuacja chorych na epilepsję na ryku pracy Na padaczkę choruje na świecie ponad 50 mln osób - w Polsce ok. 400 tys. Czy chętnie zatrudniamy osoby chore na epilepsję? » więcej
12345