Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Spektakularny remont kościoła Baptystów. Fot. Małgorzata Frymus
Spektakularny remont kościoła Baptystów. Fot. Małgorzata Frymus
W Szczecinie jest około 3,5 tysiąca obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Najwięcej jest tych pierwszych, spośród których większość to budynki mieszkalne pozostające we władaniu wspólnot mieszkaniowych, osób prywatnych, rzadziej spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji i spółek.

Od kilku lat – na równych zasadach np. z kościołami i związkami wyznaniowymi – mają prawo ubiegania się o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane dla ratowania zabytkowej substancji oraz poprawy standardu życia w wiekowych nieruchomościach.

Gminy również zostały zobowiązane do wspierania finansowego w ratowaniu wszystkich wiekowych domów i kamienic, a zatem ujętych także w gminnej ewidencji zabytków. O dotacje na ten cel mogą się ubiegać ci wszyscy, którzy dysponują tytułem prawnym do tychże budynków.
Na równych prawach: osoby fizyczne, jednostki organizacyjne niezależne od sektora finansów publicznych, wspólnoty mieszkaniowe, związki wyznaniowe i kościoły.

Czy Szczecin dba o zabytki? Czy zachowujemy dorobek poprzednich mieszkańców?

W rozmowie wzięli udział:
Ewa Stanecka – prezes Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Konserwatorów
Zabytków
Michał Dębowski – miejski konserwator zabytków w Szczecinie
Wojciech Kokowski - architekt, opiekun remontu kościoła Baptystów w Szczecinie, podinspektor miejskiego konserwatora zabytków w Szczecinie

Zabytki Szczecina chluba czy zbędny balast?
 

Zobacz także

2024-02-19, godz. 13:29 Szczecińska kultura pod kreską Szczecińskim instytucjom kultury brakuje pieniędzy na działalność. Dziś w tej sprawie rozmawiają radni z właściwej komisji rady miasta. Czy w najbliższych… » więcej 2024-02-19, godz. 13:02 Rusza komisja ds. Pegasusa Dziś pierwsze posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa. Kogo na zlecenie liderów Zjednoczonej Prawicy podsłuchiwały służby specjalne i czy sprawa… » więcej 2024-02-15, godz. 17:25 Będą szkolić liderki i liderów Jak zbudować silny i zaangażowany zespół? Jak sprawić, by jego członkinie i członkowie czuli się potrzebni? Jak stymulować ich kreatywność i samodzielność?… » więcej 2024-02-15, godz. 14:54 "Ustawa Kamilka" wchodzi w życie W lipcu ub. roku została przyjęta nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nazywana ustawą Kamilka z Częstochowy. Dzięki niej znacznie zwiększa się… » więcej 2024-02-15, godz. 13:59 Profesor Politechniki Morskiej na czele Polskiej Komisji Akredytacyjnej Naukowiec ze Szczecina stanął na czele Polskiej Komisji Akredytacyjnej, której celem jest zapewnienie i doskonalenie jakości kształcenia na polskich uczelniach… » więcej 2024-02-14, godz. 13:47 Rośnie populacja wilków Coraz częściej w Zachodniopomorskiem dochodzi do spotkań ludzi z wilkami. Czy jest się czego bać? » więcej 2024-02-14, godz. 13:47 Przewodnicy zapraszają na zwiedzanie Szczecina i okolic Kilkadziesiąt darmowych wycieczek po mieście czeka na szczecinian z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Jutro ruszają zapisy i zapewne… » więcej 2024-02-14, godz. 13:46 Zmiany dot. ubezwłasnowolnień Ubezwłasnowolnienie zostanie zastąpione wspieranym podejmowaniem decyzji– zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Po wejściu nowych przepisów osoby ubezwłasnowolnione… » więcej 2024-02-13, godz. 16:45 Ostatnie przygotowania do "Włóczykija" Za tydzień w Gryfinie rozpoczyna się jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce i na świecie zachodniopomorskich festiwali czyli 18 Gryfiński Festiwal Miejsc… » więcej 2024-02-13, godz. 16:37 Światowy Dzień Radia Dziś Światowy Dzień Radia, a w naszej rozgłośni zmiany. Mamy nowego redaktora naczelnego i nowa szefową redakcji informacji. Jakie będzie Radio Szczecin… » więcej
2021222324