FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - słysząc taką diagnozę rodzice tracą nadzieję i za wszelką cenę szukają pomocy dla swoich dzieci.
Z dystrofią zmagają się mali chłopcy, jest to ciężka choroba genetyczna, prowadząca do nieodwracalnego niedowładu i zaniku mięśni. Choroba może dotknąć każdego, bo gen odpowiedzialny za regenerację mięśni jest najdłuższym w organizmie człowieka, więc łatwo może dojść do jego mutacji. Co roku w Polsce rodzi się około 30 chłopców chorujących na DMD.
Przez wiele lat nie istniało leczenie, które mogłoby spowolnić postęp choroby, możliwe było tylko łagodzenie jej objawów. W końcu dla części pacjentów zaświeciło słońce i nastąpił przełom w terapii. Niestety, aby była skuteczna trzeba, w odpowiednim momencie, podać bardzo drogi lek.
Diagnozę - Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - usłyszeli też rodzice małego Adasia Orlika z Morzyczyna.
Tato chłopca, Sławomir Orlik, jest naszym redakcyjnym kolegą. Szansą dla jego synka jest terapia genowa zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych. Niestety jej koszt to niemal 16 000 000 złotych! Kwota, jak łatwo się domyślić, jest poza zasięgiem rodziców. Nie ma też za dużo czasu na jej zebranie, lek można podać do określonego wieku dziecka. Tylko to może zatrzymać postęp choroby.
Adasia, i jego rodziców, odwiedziła Małgorzata Furga. Reportaż „Ma na imię Adaś” dziś w Fonosferze, po godzinie 22.
W imieniu rodziców Adasia Orlika prosimy o zasilenie zbiórki na portalu Siepomaga
https://www.siepomaga.pl/adam-orlik
Ma na imię Adaś - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Monika Filipowicz Fundacja Siepomaga i Jacek Zielik Zieliński pomysłodawca koncertu na rzecz Adasia Orlika
 

Zobacz także

2023-08-14, godz. 23:33 "Pomnik ze starej fotografii" - reportaż Małgorzaty Sawickiej Andrzej Sawicki zapamiętał z dzieciństwa fotografię pomnika stryja Michała Lubicz-Sawickiego, który poległ pod Włocławkiem w czasie wojny z bolszewikami… » więcej 2023-08-14, godz. 09:51 "Po prostu Korfanty" - reportaż Eweliny Kosałki-Passii Był jednym z najbardziej znanych polityków dwudziestolecia międzywojennego i jednym z twórców naszej niepodległości, który z poświęceniem i skutecznie… » więcej 2023-08-10, godz. 06:15 "W takiej ciszy można żyć lepiej, a w pustce zrobić więcej" - reportaż Małgorzaty Frymus Już jutro rozpocznie się 50. Ińskie Lato Filmowe. W tym roku, jak zawsze, nad piękne jezioro przyjadą wyjątkowi festiwalowi goście. Będzie wielu znakomitych… » więcej 2023-08-08, godz. 10:48 „Dawniej u Gertrudy” - reportaż Małgorzaty Frymus Chociaż dzisiejszy ewangelicki kościół Świętej Trójcy, wcześniej p.w. św. Gertrudy, służy wiernym dopiero nieco ponad 120 lat, to parafia, która obecnie… » więcej 2023-08-07, godz. 10:03 „Umarli abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica„ - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego W Fonosferze dziś słuchowisko „Umarli abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica„. Autorem audycji Radia Szczecin jest Sylwester Woroniecki, a realizatorem… » więcej 2023-08-03, godz. 11:00 "Z wizytą u Jagerów" - reportaż Małgorzaty Furgi Rodzinne gospodarstwo Agnieszki i Leszka Jagerów z Radziszewa ma 3 hektary. Właściciele uprawiają w nim w sposób tradycyjny warzywa i owoce, które potem… » więcej 2023-08-02, godz. 06:00 „Kto jak nie Ty” - reportaż Małgorzaty Furgi "Kto jak nie Ty" - takie słowa usłyszała od swojej dorosłej córki bohaterka dzisiejszego reportażu. Te słowa to reakcja na pomysł stworzenia rodziny zastępczej… » więcej 2023-08-01, godz. 05:00 „Cudowne przygody pana Pinzla rudego” - premiera słuchowiska na podstawie tekstu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Radiu Szczecin słuchowisko na podstawie opowiadania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. „Cudowne przygody pana… » więcej 2023-07-31, godz. 01:33 "Potomkowie świętych" - reportaż Anny Kolmer Góralice to stara wieś, o której pierwsze wzmianki pochodzą z czasów średniowiecza. Położona jest w południowo-zachodniej części regionu, w powiecie… » więcej 2023-07-27, godz. 10:36 "Prawdziwy marynarz" - reportaż Anny Kolmer Na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie pojawiła się notka: "Miło nam poinformować, że trafiła do nas spuścizna kpt. ż.w. Wiktora Czappa, wieloletniego… » więcej
1920212223