Kilkudziesięciu rolników przejedzie ciągnikami z miejscowości Banie do Szczecina - pod siedzibę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przy ul. Bronowickiej. Rolnicy chcą w ten sposób domagać się równego traktowania wszystkich gospodarstw na terenie gminy.
Ich zdaniem - rolnik z Francji, który od 30 lat dzierżawi ziemię, jest traktowany przez KOWR w sposób uprzywilejowany. Umowa na dzierżawę gruntów wygasła w październiku, po czym została przedłużona na kolejne 20 lat. Rolniczy liczyli, że zgodnie z ustawą – dzierżawione grunty trafią na powrót do zasobów agencyjnych i określona część będzie rozdysponowana na potrzeby gospodarstw rodzinnych.
Osoby utrzymujące drób na własne potrzeby nie muszą go rejestrować w systemie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oznacza to, że rolnik hodujący na tzw. własny użytek w swoim gospodarstwie choćby jedną kurę czy gęś nie musi tego zgłaszać. Obowiązek ten dotyczy tylko tych właścicieli gospodarstw, którzy sprzedają jaja czy mięso – mówi dr Maciej Prost – zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Szczecinie.
Zgodnie z nowymi zapisami właściciele drobiu muszą zgłosić miejsca utrzymywania swoich hodowli do 6 kwietnia.