Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski obwinia przewodniczącą Komisji Euro Ursulę von der Leyen o blokowanie pakietu finansowego dla rolników z pięciu krajów, w tym z Polski. Chodzi o w sumie 100 milionów euro, w tym 40 milionów dla Polski. Zgodnie z porozumieniem Komisji z kwietnia z Polską, Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Węgrami import z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do tych krajów jest zakazany, ale zapewniony ma być nieskrępowany tranzyt do pozostałych państw Unii oraz tych spoza Wspólnoty. Polska i 4 kraje naszego regionu będą wspólnie apelować do Komisji Europejskiej o uwzględnianie interesów rolników.
Większość nadwyżki zbożowej z ostatnich krajowych zbiorów jest wyeksportowana. Minister Robert Telus odniósł się do eksportu z kraju ziarna zalegającego w silosach i elewatorach, które nie trafiło na rynek wskutek dużego importu z Ukrainy i niskich cen. Szef resortu liczy, że zbożowa "górka" będzie zniwelowana do nowego sezonu zbiorów, a więc w perspektywie najbliższych tygodni. Część nadwyżki ma być skupowana w ramach rezerw strategicznych.
W programie sporo miejsca poświęcimy uprawie buraków cukrowych, to przy okazji Dnia Pola 2023, zorganizowanego przez Cukrownię Kluczewo, w gospodarstwie "Rolpol" w Łęczynie.