Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni
Świąteczny stół pajacyka
Świąteczny stół pajacyka
Świąteczny Stół Pajacyka to coroczna akcja charytatywna, podczas której właściciele lokali gastronomicznych przekazują 10% dziennego obrotu na wsparcie dzieci w potrzebie w Polsce.
Jeśli prowadzisz lokal gastronomiczny i chcesz dołączyć do akcji, przekazując 10% dziennego obrotu na rzecz Pajacyka, wypełnij formularz zgłoszeniowy. Po rejestracji PAH prześle plakat i ulotki, a nazwę lokalu umieści na mapie oraz oficjalnym wydarzeniu na Facebooku!
W piątek, 8 grudnia 2023 r. w restauracjach w całej Polsce odbyła się kolejna edycja akcji Świąteczny Stół Pajacyka. Zaprzyjaźnione lokale gastronomiczne przekazały tradycyjnie 10% obrotu z tego jednego dnia, co przełożyło się na 98 277,25 złotych wsparcia.
Chodzisz do restauracji? A może masz swoją?
Świąteczny Stół Pajacyka to akcja, w której co roku biorą udział restauracje i ich goście z całej Polski! Właściciele knajp przekazują 10% swojego utargu z całego dnia, w tym roku 6 grudnia, na działania Pajacyka. To znaczy, że jedząc posiłek możesz wspierać:
- zapewnianie posiłków dzieci w szkołach
-dbanie o ochronę zdrowia psychicznego dzieci
Dlatego im więcej osób przyjdzie tego dnia zjeść coś w restauracjach, które biorą udział w tegorocznej edycji, tym większe będzie to wsparcie!
Barwy wolontariatu; fot. Marta Miszuk -Olechno
Barwy wolontariatu; fot. Marta Miszuk -Olechno
Podziękują tym, którzy pomagają na różne sposoby. Wolontariat na Pomorzu Zachodnim ma wiele barw. To dobry moment i wyjątkowe wydarzenie, by podziękować wolontariuszom oraz pokazać jak ich działania niosą korzyści i dobrą energię dla lokalnych społeczności. Do 21 listopada Stowarzyszenie POLITES przyjmuje zgłoszenia do konkursu „Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim”.
Znasz wolontariuszy, którym warto podziękować? W Twojej organizacji działają wolontariusze? Chcesz im podziękować za zaangażowanie oraz wkład w rozwój organizacji? Konkurs Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim jest doskonałą okazją aby podziękować wolontariuszom, pokazać jak ich działania i praca społeczna wpływają pozytywnie na ludzi i społeczności lokalne.
Poznajemy dzięki temu wspaniałych ludzi, którzy są aktywni w różnych obszarach życia społecznego. Wolontariat jest różnorodny, a tym co łączy wolontariuszy działających na różne sposoby jest pasja i chęć do wprowadzania zmiany oraz poczucie sprawczości - mówi Kasia Michałek ze Stowarzyszenia POLITES, które od lat jest organizatorem konkursu. Laureatów konkursu Barwy wolontariatu poznamy 5 grudnia 2024 r. podczas Gali Programu Społecznik w Teatrze Polskim w Szczecinie.
Stowarzyszenie Oswajanie Miasta
Stowarzyszenie Oswajanie Miasta
Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” organizuje spotkanie z Centrum Seniora prowadzonego przez Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych TWIKS. Zaproszenie kierowane jest do nieco starszych mieszkańców Śródmieścia na coś ciepłego, coś słodkiego i coś ciekawego” – zapowiada Kinga Rabińska ze ŚRODKA. Wstęp jest wolny. Spotkanie odbędzie się przypomnę w środę 13 listopada w godz. 18.00-19.00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. bł. Królowej Jadwigi 43/u1).
25 lat Koła PSONI w Policach
25 lat Koła PSONI w Policach
Blandyna i Zdzisław Gorący - Koło PSONI w Policach
Blandyna i Zdzisław Gorący - Koło PSONI w Policach
Koło PSONI w Policach obchodzi swoje 25 - lecie.
W trakcie uroczystej akademii odznaczeni zostali przez Zarząd Główny PSONI w Warszawie medalami Fideliter et Constanter - Wiernie i Wytrwale, zasłużeni członkowie Zarządu PSONI Koło w Policach oraz członkowie Komisji Rewizyjnej. Podziękowania z pomoc i współpracę otrzymali przyjaciele organizacji oraz przedstawiciele ważnych lokalnie instytucji i władz samorządowych. Podczas tego spotkania odbyło się symboliczne otwarcie Mieszkań Wspomaganych wybudowanych przez polickie koło.
20 lat Koła Pomocy Dzieciom z ADHD i ZA TPD
20 lat Koła Pomocy Dzieciom z ADHD i ZA TPD
Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i ZA TPD w Szczecinie świętowało swoje 20-lecie. To było 20 lat wsparcia, miłości i zaangażowania w pomoc dzieciom oraz ich rodzinom. Wszystkie działania miały na celu stworzenie przestrzeni, w której każde dziecko może rozwijać swoje skrzydła. Dzięki wymianie doświadczeń i wiedzy można lepiej zrozumieć potrzeby dzieci oraz ich rodzin, co z pewnością przekłada się na skuteczniejsze metody wsparcia.
Koło PSONI w Policach odbiera nagrodę Lodołamacze 2024
Koło PSONI w Policach odbiera nagrodę Lodołamacze 2024
Koło PSONI w Policach nagrodzone
Koło PSONI w Policach nagrodzone
Praca Koła PSONI w Policach na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych została doceniona na arenie ogólnopolskiej. Spółdzielnia Socjalna "Pożyteczni" prowadzona przez Koło z Polic znalazła się w gronie finalistów konkursu „Lodołamacze 2024”. 17 października na Zamku Królewskim w Warszawie otrzymali wyróżnienie zdobywając trzecie miejsce w kategorii „Otwarty rynek pracy”. Kapituła konkursu doceniła wkład i pracę spółdzielni w aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Spacer w goglach w ramach projektu -W ślad bez światła
Spacer w goglach w ramach projektu -W ślad bez światła
Przygotowanie posiłku oczywiście w goglach
Przygotowanie posiłku oczywiście w goglach
5 października miał miejsce wyjątkowy spacer w goglach w ramach projektu “W ślad bez światła”. Pomysłodawcą był Grzegorz Marciniak muzyk i performer, a współorganizatorami Krzysztof Ganczarski oraz Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski. To była druga edycja tego wydarzenia. Widzący uczestnicy założyli specjalne gogle zasłaniające widzenie i ruszyli ulicami Szczecina. Przewodnikami były osoby niewidome bardzo dobrze, zrehabilitowane, które poprowadziły po świecie, w którym żyją na co dzień. Można było oglądać nasze miasto z innej, nieznanej perspektywy. Biorący udział w evencie, na koniec wydarzenia przygotowali zaplanowany posiłek, oczywiście w ciemnych goglach. Podobne działanie zostało przeprowadzone w tym samym czasie w Poznaniu.
Spakowane dary dla Powodzian
Spakowane dary dla Powodzian
Chemia dla Powodzian
Chemia dla Powodzian
W ramach akcji #naRatunekPowódź organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż w Szczecinie udało się zgromadzić ponad 70 palet darów rzeczowych w postaci: chemii gospodarczej, środków higienicznych, wody, żywności długoterminowej, karmy dla zwierząt, koców, śpiworów, sprzętu typu: wiadra, szczotki, łopaty itp.
Przy zbiórkach, segregowaniu i pakowaniu przekazanych przez mieszkańców darów uczestniczyli pracownicy i wolontariusze PCK w Szczecinie.
Ogromnym wsparciem była pomoc logistyczna pana Józefa Walukiewicza zarządzającego magazynami Firmy DSP Logisttics PL, przy ul. Kniewskiej, który udostępnił miejsce do przechowywania palet, a osoby tam pracujące dokonywały przeładunku.
4 października do Powiatu Kłodzkiego zostały wysłane zostały 33 palety z żywnością, chemią gospodarczą, środkami higienicznymi i artykułami przemysłowymi, gdzie mają być dalej przekazane osobom potrzebującym. Transport organizowany jest za pośrednictwem Zarządu Głównego PCK w Warszawie.
Lions Club Szczecin Jantar
Lions Club Szczecin Jantar
Lions Club Szczecin Jantar to klub żeński należący do międzynarodowego Stowarzyszenia Lions Club. Oprócz klubów żeńskich są również zgrupowania męskie i mieszane. Stowarzyszenie rozwija więzi społeczne, wpiera np. poprzez zbiórki plenerowe, bale charytatywne czy projekty. Zakres działania szczecińskiego Lions Club'u są wielorakie, w ich obrębie można wymienić, między innymi pomoc Hospicjum w Policach, wspieranie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, osób pochodzących z Ukrainy.

16 listopada odbędzie się zbiórka dla Centrum Opieki nad Dzieckiem, gdzie powstanie Ogródek Jordanowski. "Te dzieci mają masę emocji, które wiemy, niestety, z czego wynikają, a w takim Ogródku Jordanowskim można się doskonale wyżyć" - mówiła podczas audycji Ewa Nieżychowska.

Oprócz klubów, do których mogą należeć dorośli, istnieje również Klub Leo, zrzeszający młodzież w przedziale wiekowym 15-23. Tam młodzi mogą realizować swoje pomysły, rozwijać kompetencje organizacyjne i wspierać wybrane cele charytatywne.

"Można oddawać na nas 1,5% (...) najczęściej, zebrane pieniądze przekazujemy na pomoc dzieciom" - informowała Barbara Marciniak-Marecka.

Mediacja jest to dobrowolny i łagodny proces, w którym neutralny i bezstronny mediator pomaga stronom sporu osiągnąć kompromis. W bardzo wielu przypadkach mediacje są konieczne i potrzebne do tego, by porozumienie mogło się urzeczywistnić. "My się dostosowujemy do nagłych potrzeb - stąd nazwa Impuls. Chcemy, aby jak najwięcej osób pracowało na rzecz drugiego człowieka" - tłumaczył w podczas programu Marek Pietrasik, prezes Fundacji Porozumienia Społecznego i Integracji IMPULS, w ramach której prowadzone są szkolenia z zakresu mediacji i socjoterapii, służące społecznemu rozwojowi dzieci, młodzieży i dorosłych.

"Dzisiejsze społeczeństwo się zagubiło. Bardzo wiele osób nie widzi sensu istnienia. Jest bardzo dużo lęków, nerwic sytuacyjnych, konfliktów. Specjalizujemy się w psychoedukacji wewnętrznej w pracy z dziećmi i rodzicami w trakcie, tzw. syndromu zespołu okołorozwodowego" - informował prezes Fundacji.

W celu zgłoszenia się do wolontariatu lub zgłoszenia swojego problemu można kontaktować się poprzez stronę internetową www.impuls.mediacja.pl.

Więcej o Lions Club Szczecin Jantar i Fundacji Porozumienia Społecznego i Integracji IMPULS można dowiedzieć się słuchając audycji w zakładce podcasty.
Stowarzyszenie WIOSNA
Stowarzyszenie WIOSNA
Stowarzyszenie Wiosna działa od 2001 roku i jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce. Organizuje projekty takie, jak Szlachetna Paczka czy Akademia Przyszłości.

Szlachetna Paczka rokrocznie wspiera kilkanaście tysięcy potrzebujących rodzin, nie tylko niosąc pomoc materialną dla najuboższych, lecz przede wszystkim wnosząc realną zmianę w ich życiu.

Celem Akademii Przyszłości jest wspieranie dzieci poprzez budowanie poczucia własnej wartości. Wolontariusze-mentorzy spotykają się z dziećmi w szkołach, pomagając im rozwijać swoje mocne strony i pewność siebie.

W obu projektach można działać w zakresie wolontariatu, pełnić funkcję koordynatora, czy lidera, ale także wspierać pośrednio poprzez zostanie darczyńcą czy oddanie swojego 1,5%.
Można również założyć zbiórkę internetową na Facebooku.

Więcej informacji w zakładce Podcasty oraz na stronie:
https://www.wiosna.org.pl/projekty/
1234567