Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W niedzielę o 6 rano 13 grudnia 1981 roku Polskie Radio nadało przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego dekretem Rady Państwa.
Jeszcze przed północą w sobotę rozpoczęły się aresztowania działaczy opozycji, związkowców i polityków. W sumie w prawie 50 ośrodkach odosobnienia internowano około dziesięciu tysięcy osób.
Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone w największej tajemnicy. Toteż działania władz 12 i 13 grudnia były dla kierownictwa „Solidarności” sporym zaskoczeniem, tym bardziej, ze akurat w Gdańsku odbywały się obrady Komisji Krajowej związku.
W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego w wielu zakładach pracy rozpoczęły się strajki, w kilkudziesięciu zakończone brutalną pacyfikacją, jak w kopalni Wujek w Katowicach.
W czasie stanu wojennego życie straciło około 40 osób, w tym dziewięciu górników w kopalni „Wujek”. Represje władz dotknęły wielu działaczy opozycji i związkowców.
Mimo upływu prawie czterech dekad Polacy nadal są podzieleni w ocenie wydarzeń z grudnia 1981 roku i roli, odegranej przez generała Wojciecha Jaruzelskiego oraz Wojskową Radę Ocalenia Narodowego.
Zaprasza Piotr Kobalczyk.
Goście:
  • prof. Wojciech Roszkowski, ekonomista i historyk,
  • dr Jarosław Szarek, historyk i publicysta, prezes Instytutu Pamięci Narodowej
  • dr Artur Kubaj - historyk specjalizujący się w tematyce "Solidarności", prezes Radia Szczecin
  • Antoni Macierewicz - poseł PiS, były minister obrony narodowej
  • prof. Ryszard Bugaj, ekonomista i polityk, działacz opozycji, w stanie wojennym internowany, uczestnik obrad Okrągłego Stołu
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej
12345