Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W niedzielę o 6 rano 13 grudnia 1981 roku Polskie Radio nadało przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego dekretem Rady Państwa.
Jeszcze przed północą w sobotę rozpoczęły się aresztowania działaczy opozycji, związkowców i polityków. W sumie w prawie 50 ośrodkach odosobnienia internowano około dziesięciu tysięcy osób.
Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone w największej tajemnicy. Toteż działania władz 12 i 13 grudnia były dla kierownictwa „Solidarności” sporym zaskoczeniem, tym bardziej, ze akurat w Gdańsku odbywały się obrady Komisji Krajowej związku.
W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego w wielu zakładach pracy rozpoczęły się strajki, w kilkudziesięciu zakończone brutalną pacyfikacją, jak w kopalni Wujek w Katowicach.
W czasie stanu wojennego życie straciło około 40 osób, w tym dziewięciu górników w kopalni „Wujek”. Represje władz dotknęły wielu działaczy opozycji i związkowców.
Mimo upływu prawie czterech dekad Polacy nadal są podzieleni w ocenie wydarzeń z grudnia 1981 roku i roli, odegranej przez generała Wojciecha Jaruzelskiego oraz Wojskową Radę Ocalenia Narodowego.
Zaprasza Piotr Kobalczyk.
Goście:
  • prof. Wojciech Roszkowski, ekonomista i historyk,
  • dr Jarosław Szarek, historyk i publicysta, prezes Instytutu Pamięci Narodowej
  • dr Artur Kubaj - historyk specjalizujący się w tematyce "Solidarności", prezes Radia Szczecin
  • Antoni Macierewicz - poseł PiS, były minister obrony narodowej
  • prof. Ryszard Bugaj, ekonomista i polityk, działacz opozycji, w stanie wojennym internowany, uczestnik obrad Okrągłego Stołu
 

Zobacz także

2024-04-24, godz. 16:30 Zmiany na rynku pracy Kilka dużych firm ze Szczecina i regionu zapowiedziało grupowe zwolnienia swoich pracowników. Zagrożone są branże IT i motoryzacyjna. Czy to czas na przebranżowienie?… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Turniej polskich tańców ludowych w Szczecinie Czy polka, kujawiak, mazur czy krakowiak to tańce, które mogą być atrakcyjne dla młodych ludzi? W piątek i sobotę (26-27 kwietnia) w Szczecinie odbędzie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Małe szczupaki trafiły do Odry Trwa akcja zarybiania Odry. Trwa też wielkie sprzątanie rzeki z udziałem 20 tysięcy osób z Czech, Polski i Niemiec. Jakie jest jej stan? Czy po katastrofie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:12 Działaczka Solidarności uhonorowana Dziś w Szczecinie została odsłonięta tablica upamiętniająca Janinę Trojanowską. Kto zna tę postać? I dlaczego powinna być pamiętana? W naszej historii… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych Na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol – uważa szefowa Ministerstwa Zdrowia. Izabela Leszczyna potwierdza, że resort pracuje nad wprowadzeniem… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Krajobraz powyborczy Za nami druga tura wyborów samorządowych. Nowi burmistrzowie albo wójtowie będą rządzić w między innymi Policach, Dobrej, Gryfinie, Barlinku, Trzebiatowie… » więcej 2024-04-22, godz. 14:08 Jest nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy Po wielomiesięcznym impasie Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ponad 60 mld dolarów. Dlaczego pomoc została odblokowana… » więcej 2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej
34567