FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Maciej Papke
fot. Maciej Papke
Na zdjęciu autorka reportażu w czasie protestu na przejściu granicznym w Rosówku.
Na zdjęciu autorka reportażu w czasie protestu na przejściu granicznym w Rosówku.
„Pogranicze w kwarantannie” - reportaż Joanny Skoniecznej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
W piątek, po kilku miesiącach oczekiwania, całkowicie otwarto granicę z landem Meklemburgia-Pomorze Przednie. Przez ostatnie tygodnie nie można było do pobliskich niemieckich miejscowości pojechać np. po zakupy czy na jednodniową wycieczkę.
Wcześniej z powodu pandemii przekraczanie granicy było zdecydowanie bardziej ograniczone. Osoby wjeżdżające do Polski musiały odbywać 14 dniową kwarantannę. Skomplikowało to życie mieszkańcom pogranicza, utrudniało przede wszystkim przyjazdy do pracy, dojazdy do szkół, czy opiekę nad rodzicami. Z tego powodu na przejściach granicznych w kwietniu organizowano protesty.
Jednak kiedy, w połowie czerwca, Polska zniosła obowiązek kwarantanny, sąsiadująca
z nami Meklemburgia nie zgodziła się na krótkie wyjazdy do miejscowości położonych po drugiej stronie granicy.
Jak bardzo ostatnie wydarzenia zmieniły polsko-niemieckie pogranicze? Czy uda się odbudować zaufanie po obu stronach granicy?
„Pogranicze w kwarantannie” - reportaż Joanny Skoniecznej realizacja dźwięku Krzysztof Skonieczny. Zapraszamy
 

Zobacz także

2024-02-12, godz. 12:30 "Moim wujem był Hemar" - reportaż Małgorzaty Frymus "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta", "Ten wąsik", "Nikt, tylko ty", "Może kiedyś innym razem", "Upić się warto" - któż… » więcej 2024-02-09, godz. 09:35 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” – najnowsza książka Marka Telera Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej 2024-02-08, godz. 11:51 "Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Co buduje wspomnienia ? Zapach, smak, widok miejsca, książki i ludzie spotkani na swej drodze ... Takie miejsce stworzyła sobie pani Małgorzata. Dzisiaj czuje… » więcej 2024-02-07, godz. 06:00 "Okryty płaszczem czyli paliatus" - reportaż Małgorzaty Furgi Idea opieki hospicyjnej nad chorymi umierającymi jest równie stara jak cała medycyna. Opiekę paliatywną zaczęto traktować jako osobną specjalność medyczną… » więcej 2024-02-06, godz. 12:17 "Czas zamknięty w obłokach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czy tęsknicie za ciepłem, błękitem i słońcem? Zapraszamy do miejsca, gdzie czas płynie innym rytmem. Słońce, lazurowa woda, rozbuchana przyroda, z którą… » więcej 2024-02-05, godz. 10:10 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Autorzy ze Szczecina i piszący o szczecińskiej historii - nominowani w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Rozpoczęło się głosowanie na Książki… » więcej 2024-02-01, godz. 07:57 Marcin Grzelak, autor ze Szczecina, zapowiada kolejną powieść [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-31, godz. 06:00 „Bracia na M” - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W pracy dziennikarza często się zdarza, że jeden temat rodzi kolejny. Tak było i w tym przypadku. Autorka reportażu poznała braci podczas próby chóru Politechniki… » więcej 2024-01-30, godz. 08:57 "Smocza królowa" - reportaż Anny Kolmer W encyklopedii pod hasłem "cosplay" czytamy - artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną. Kim… » więcej 2024-01-29, godz. 09:39 "Koloratura w tonacji czerwieni" - reportaż Agaty Rokickiej Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę wieczorem Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Dziś przypada setna rocznica… » więcej
45678